Британські археологи знайшли відбитки людських рук у печері Лене Хара на острові Тимор біля Індонезії. Вважають, що їм близько 65 тис. років.
Найдавніші печерні малюнки, які знаходили в країні, мають вік до 11,6 тис. років. Але нова знахідка належить до епохи плейстоцену - льодовикового періоду, повідомляє видання Cosmos.
Учені наголошують, що зроблені на відшарованій мінеральній кірці візерунки перебувають у поганому стані та практично непомітні для недосвідченого ока. Фотозйомка у високому розширенні показала, що зробили їх шляхом нанесення червоної вохри на лодоні. При цьому належать до окремої ходожньої традиції, що не збігається зі знайденими тут раніше геометричними фігурами тварин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідили печеру із зображеннями звірів, яким 13 тис. років
"Було дуже цікаво відкрити цей набір ручних трафаретів - можливо, найцікавіших мотивів наскельного мистецтва. Вони забезпечують реальний зв'язок із людьми, які їх створили. Ви дивитеся на контур руки людини, яка жила тисячі років тому. Це мистецтво може мати вирішальне значення для розуміння колонізації та поширення ідей між Азією та давнім метериком Сахулом", - говорить автор доповіді, археолог Крістофер Стендіш.
Коментарі