Червона армія розпочала вторгнення на землі Західної Галичини та Волині 17 вересня 1939-го. "Чому ви нас не зустрічаєте? Хіба ви нам не раді?" - такі розмови між прибульцями і місцевими селянами зафіксували тогочасні джерела.
Частина українців вітала прихід Червоної армії саме як спосіб позбутися репресивного щодо українців політичного режиму поляків. Однак часто "урочисту зустріч" Червоної армії влаштовувала сама Червона армія.
Приїжджали автомобілем радянські політруки і переконували людей у необхідності організації урочистостей. Будудвали "тріумфальну браму", прикрашену гіллям дерев і вітальними транспарантами, пише сайт Українського інституту національної пам'яті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Львові втричі зменшилася кількість українських шкіл
В одному з сіл місцеві зробили браму з соснового гілля, яку прикрасили як червоними прапорами, так і українським національним жовто-блакитним стягом.
Коли з'явилися "визволителі", один із вершників нахилився до зустрічальників і тихо сказав: "Не ми вас, а ви нас мусили б визволяти!". У цей самий момент хтось із політруків одним помахом шаблі зрубав український прапор на брамі. Для присутніх це було, як холодний душ.
11 серпня 1937-го народний комісар внутрішніх справ СРСР Микола Єжов підписав наказ "Про ліквідацію польських диверсійно-шпигунських груп і організацій Польської військової організації".
Під репресії попали польські політемігранти, військовополонені, колишні члени Польської соціалістичної партії та інші.
Коментарі