У квітні 1928 року з Мілана на Північний полюс вилітає тримоторний дирижабль "Італія". На борту 16 чоловік - 13 членів екіпажу на чолі з будівником дирижаблів Умберто Нобіле (1885 – 1978), троє вчених та собака генерала – фокстер'єр Тітін. 23 травня 1928 року команда на дирижаблі "Італія" вперше досягає центру Північного полюсу. Через кілька днів вони розбилися.
Експедицію схвалює італійський лідер Італії Беніто Муссоліні (1883-1945). Присвоїв Нобіле звання генерала. Із архіпелагу Шпіцберген дирижабль долітає до Північного полюса менш ніж за добу. Рапортують в Італію про досягнення. Передовиці газет рясніють портретами Нобіле і учасників експедиції. На зворотному шляху дирижабль потрапляє в смугу густого туману, врізається в льодові брили.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перший чотирьохмоторний вантажний літак сконструював українець
Частина гондол злітає в небо з шістьма пасажирами на борту. Більше їх ніхто не бачив. Інша гондола падає на лід. Гине моторист, Нобіле розсікає обличчя, ламає гомілку і зап'ястя. Дев'ять осіб з травмами і собака лишаються на льоді. Серед уламків знаходять 125 кг провіанту, рацію та пістолет. В намет зносять поранених. Щоб його було помітно – фарбують в червоний колір. По рації цілодобово надсилають повідомлення: "SOS, Італія, Нобіле". Група розділяється на дві частини – геофізик Фінн Мальмгрен і штурмани Філіппо Цаппі та Адальберто Маріано йдуть на пошуки землі.
3 червня 22-річний російський радіоаматор Микола Шмідт з Костромської області ловить сигнал з табору. Дає телеграму в Москву, а звідти - в Рим. Починається рятувальна операція. В ній беруть участь 6 країн, 18 кораблів, 21 літак. 23 червня на одномоторному біплані "Фоккер" з крижини рятують генерала Нобіле з собакою. Через негоду літаки більше не можуть приземлятися на лід. Решта потерпілих чекає допомоги з моря ще два тижні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найбільший у світі дирижабль згорів за 36 секунд
Росіяни відправляють криголами"Малигін" і "Красін". Вранці 12 липня "Красін" забирає на борт Маріано і Цаппі з групи, яка шукала землю. Фінн Мальмгрен загинув. На Цаппі - теплі речі Мальмгрена, він в хорошому фізичному стані. Його запідозрюють в канібалізмі – він їв м'ясо з тіла померлого. Із табору "Червоного намету" рятують п'ятьох вцілілих.
Повернення в Італію стає для виживши кошмаром. Муссоліні в люті через провал експедиції. Газети цькують Нобіле, його розжалують з генералів. Пишуть, ніби він більше дбав про виживання собаки, ніж людей. Умберто Нобіле виїжджає до СРСР займатися дирижаблебудуванням.
6 травня 1937 року в штаті Нью-Джерсі згорів найбільший у світі дирижабль "Гінденбург". Загинуло 35 із 97 людей, що були на його борту. Ще одна людина на землі.
Коментарі