В Осло Нобелівську премію миру 6 червня 1991-го вручено президенту Радянського Союзу Михайлу Горбачову. На офіційній церемонії Горбачова не було, премію отримав під час виступу із лекцією.
Михайло Горбачов обраний Генеральним секретарем ЦК КПРС в березні 1985-го. 15 березня 1990-го Горбачов став Президентом Радянського Союзу. Рушійною силою перебудови стали "гласність" і "відкритість". З його приходом до влади в СРСР почався процес "перебудови", підсумком стало завершення тоталітарного режиму. Спробував поліпшити відносини з США і Західною Європою. Як реформатор і дипломат, який змінив відносини СРСР із західними країнами, був удостоєний Нобелівської премії миру.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Горбачову заборонили в'їжджати в Україну
У заяві Нобелівського комітету йдеться: "Норвезький Нобелівський комітет вирішив присудити Нобелівську премію миру Президенту Радянського Союзу Михайлу Сергійовичу Горбачову за його провідну роль у мирному процесі, який сьогодні характеризує важливу складову частину життя міжнародного співтовариства. В останні роки у відносинах між Сходом і Заходом відбулися вагомі зміни. Конфронтація змінилася переговорами...".
Лауреат премії миру Михайло Горбачов перерахував отримані гроші в бюджет. Всі кошти витрачені по цільовій видатковій статті на будівництво лікарень у Росії, України та Білорусі.
17 травня 1985-го газета "Правда" опублікувала ухвалений попереднього дня указ президії Верховної Ради СРСР "Про посилення боротьби з пияцтвом й алкоголізмом, викорінення самогоноваріння". Увійшов до історії як "сухий закон Горбачова".
У СРСР наполовину скоротилася кількість вино-горілчаних магазинів, на дві третини стало менше кафе. Виробництво горілки знизилося на 25%. Виноградники вирубували в Росії, Україні, Молдавії.
Коментарі