середа, 06 листопада 2013 19:26

Гоголівська відьма не українська - історик

  Кадр з радянського фільму "Вій"
Кадр з радянського фільму "Вій"

Гоголівський образ відьми, яка спілкується з чортом, є пізнішим нашаруванням під впливом західноєвропейських уявлень про відьом, тоді як в українській традиції "знайомство з чортом" для відьми було не обов'язковим. Про це розповіла доктор філософії в галузі історії (PhD), кандидат історичних наук Катерина Диса на тематичному вечорі "Нечиста сила у свідомості українців: міфи і реальність". Він відбувся 31 жовтня у Музеї історії міста Києва.

З часом образ відьми змінювався. Можна простежити цю трансформацію: нейтральний образ чаклунки у давні часи, потворні образи 18-19 століття, привабливі молоді відьми сучасності.

"Доля бути звинуваченою у відьомстві могла спіткати будь-кого. Якщо жінка мала потворний характер, постійно сварилася з сусідами, то їй прямий шлях врешті-решт бути звинуваченій у відьомстві, - розповіла Катерина Диса. - Але у 19 століття образ відьом множиться - маємо потворних чаклунок, гарних молодих, і відомий гоголівський образ панночки, яка змінює свій вік. Врешті-решт все страшне у модерний час переосмислюється і стає смішним. Так само і з відьмами - досить поглянути як у нашому столітті відьм показує популярна культура. Вже немає старих відьом, які роблять суспільству щось гидотне, а бачимо молодих жінок, які займають корисною справою. Чаклунство подається як щось цікаве і привабливе".

Автор: Фото: pravmir.ru
  Страшний суд. 17 ст. Фреска
Страшний суд. 17 ст. Фреска

У традиційній культурі на загальний образ нечисті було покладено дві функції - з одного боку, стримувати людей від гріха, а з іншого - давати надію на спасіння. Це відбилося в іконографічних образах біса - або на іконах Страшного Суду, або на іконах святих, як вбивають нечисту силу.

"Мені традиційний образ чорта видається кумедним. Ці чортики маленькі, схожі на якихось комах. Вони не становлять страшної загрози, святий легко може їх здолати. З іншого боку, коли біси протистоять смертним, мучать грішників у пеклі, тоді цей образ стає страшнішим. У цьому випадку функція демонічних істот інша - вони мають лякати людину перед гріхом. Але бачимо, людям ішлося про те, що вони можуть бути врятовані - є святі, які здатні подолати нечисту силу", - підсумувала Катерина Диса.

Зараз ви читаєте новину «Гоголівська відьма не українська - історик». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

25

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути