Ексклюзиви
Пʼятниця, 04 червня 2021 16:32

Екскаватори, вибухівка і сотні кілограмів золота - в Україні активізувалися чорні археологи
12

Археологи повідомили, що чорні копачі пограбували місця наукових розкопок на острові Березань, що на Дніпровсько-Бузькому лимані. В VII ст. до н.е. там виникла перша грецька антична колонія Борисфеніда, яка і є центральним об'єктом досліджень, а близько 10 років тому виявили ще середньовічний некрополь. Нині копачі пошкодили некрополь та прокопали 20 прорізок до межі офіційних розкопок.

Чорна археологія процвітає у багатьох країнах, але в Україні часто залишається безкарною. Серед причин її великого поширення українські вчені називають бідність та те, що легальні розкопки держава практично не фінансує. Кажуть, що копачі мають спорядження краще, ніж справжні дослідники. Часто мають і зброю, тому охоронці пам'яток, переважно літні люди з довколишніх сіл, не можуть їм протистояти.

"Мародери працюють особливо на Черкащині, де курганів тисячі. Грабують і на півдні - пам'ятки античності і скіфські кургани, грабують і в центрі країни, забираючи все з давньоруських могил. В Україні є такі приватні колекції, яким може позаздрити будь-який музей. З'явився попит, багаті люди створюють свої музейчики. За знахідки, відповідно, добре платять, тому охочі і копають цінності, як картоплю!" - розповів директор Інституту археології НАН України Петро Толочко.

Gazeta.ua пропонує пригадати гучні пограбування пам'яток та могил чорними археологами в Україні.

• 2006 року вночі неподалік райцентру Любомль на Волині копачі за допомогою металодетекторів розкопали два давньоруських могильники. Знайшли скарб воїна-дружинника. Поспішаючи втекти, не помітили пряжку та чоловічі мідні прикраси. Іще на місці розкопку лежали фрагменти керамічного посуду та наконечники стріл.

• 2009 року поблизу села Старобогданівка Михайлівського району Запорізької області чорні копачі пограбували найбільший курганний комплекс епохи бронзи Куляб-могилу. У пошуках золота розрили яму завглибшки 10 м. та пошкодили курган. Знайшли кістки тварин та людей, повикидували їх та втекли. Куляб-могила займає територію близько 130 м. Зафіксована у Державному реєстрі нерухомих пам'яток України.

Автор: zruchno.travel
   Курган Куляб-могила.
Курган Куляб-могила.

• 2012 року біля сіл Орява та Козьова Львівської області копачі розрили 5 братських поховань росіян та австрійців часів Першої світової війни. У ті часи загиблих солдатів і офіцерів ховали із особистими речами, тому копачі шукали семе їх. Коли позабирали спорядження, золото, срібло, ікони, нагороди, то порозкидували людські рештки біля ям і залишили місце розкопу.

Автор: gazeta.ua
  Залишки солдатів часів Першої світової війни, розкидані чорними копачами
Залишки солдатів часів Першої світової війни, розкидані чорними копачами

• 2014 року троє мешканців Феодосії, за допомогою спеціального водолазного устаткування і ножівки, відрізали та доставили на берег вантажну стрілу затонулого під час Другої світової війни теплоходу "Жан Жорес". Хотіли здати її на метал. Теплохід "Жан Жорес" 16 січня 1942 року входив в порт Феодосії з вантажем артилерійських знарядь і снарядів, підірвався на міні та затонув. Під час події загинуло 40 чоловік. Судно визнали об'єктом культурної спадщини.

Автор: beregfeo.com
  Корабель "Жан Жорес" затонув підірвавшись на міні біля феодосійського порту
Корабель "Жан Жорес" затонув підірвавшись на міні біля феодосійського порту
• 2016 року в селі П'ятидні неподалік Володимира-Волинського, чорні копачі провели розкопки на місці масового розстрілу євреїв нацистами. Шукали цінності. Подібне робили за 2 роки до того, що призвело до порушення кримінальної справи за фактом наруги над могилами, але результату вона не мала. Представники єврейської громади зазначали, що розкопки - справа рук одних і тих же людей. Вони зрізали дерен з шурфа, копали яму, після чого займалися брудними справами та ретельно засипали її, щоб ніхто не бачив.
Автор: vidomosti-ua.com
  Меморіальний комплекс розстріляним євреям знаходиться поруч із селом Пятидні Володимир-Волинського району.
Меморіальний комплекс розстріляним євреям знаходиться поруч із селом Пятидні Володимир-Волинського району.
• Того ж 2016 року на Миколаївщині чорні археологи майже зруйнували будівлю старовинної виноробні садиби Анатолія Бредіхіна, яка діяла за часів Російської імперії. Серед місцевого населення донині ходять чутки про те, що десь під землею чи у стінах садиби зберігаються скарби - яйця Фаберже. Їх шукали сотню років, але все ще продовжують.
Автор: news.pn
  Чорні археологи доруйновують садибу Бредіхіна
Чорні археологи доруйновують садибу Бредіхіна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чорні археологи розкопали могилу скіфської цариці - показали фото скарбів, які втратила Україна

• 22 травня 2017 року СБУ попередила спробу контрабандного вивезення за кордон культурних цінностей часів Київської Русі. Їх знайшов чорний археолог на Черкащині. Це були старовинні прикраси із золота та срібла. Чоловік намагався продати їх ділкам, які займались перепродажем цінностей за кордон.
Автор: nslovo.com
  Разом із непотребом знаходять металеві та коштовні речі часів Київської Русі
Разом із непотребом знаходять металеві та коштовні речі часів Київської Русі

• На початку 2018 року в селі Русанів Броварського району Київської області невідомі розкопали давньоруське городище ХІІ ст. у пошуках скарбів. Пошкодили шари фортифікаційних укріплень. Ще 1990 року на тому місці знайшли дві печатки князя Володимира Мономаха.

Автор: Гавриленко Филипп
  В селі Русанів раніше знаходили печатки часів Володимира Мономаха
В селі Русанів раніше знаходили печатки часів Володимира Мономаха
• В серпні 2018 року через приватний аукціон Violity за 82,4 тис. грн. продали срібний ритон - унікальний предмет скіфської доби, який копачі знайшли на Вінниччині. Ні імені покупця, ні того, хто знайшов і продав раритет, дізнатися правоохоронцям не вдалося. Ритон служив атрибутом царської влади в VII—III ст. до н. е. З його допомогою земні володарі зближувалися зі світом небесним. Ритонами користувалися і слов'яни-язичники. Використовували їх для своїх ритуальних обрядів, зокрема весільних.
Автор: violity
  Срібний ритон продали на аукціоні Violity за 82,4 тис. грн
Срібний ритон продали на аукціоні Violity за 82,4 тис. грн
• Того ж 2018 року на теренах України знайшли унікальній шолом епохи бронзи. Інформація про нього також з'явилася на інтернет-аукціоні Violity. А початкову вартість лоту "власник" оцінив у 10 тис. грн. Потім шолом з'явився на лондонському аукціоні Timeline. Його придбала жінка з графства Кент. Заявила, що шолом походить із колекції її дідуся. Наче він придбав його у Німеччині після Другої світової війни.
Автор: violity
  Шолом бронзового віку з України опинився у Великій Британії
Шолом бронзового віку з України опинився у Великій Британії

• 2019 року озброєнні чорні копачі пограбували один зі скіфських курганів у селищі Григорівка Запорізькій області. Винесли скіфську катакомбу і впускне ямне поховання. Забрали усі знахідки та навіть людські кістки. Затримати їх правоохоронцям не вдалося.

Автор: facebook.com/vladmoroko
  Копачі знищили курган у селищі Григорівка
Копачі знищили курган у селищі Григорівка
• 5 квітня 2021 року в селі Мала Перещепина Новосанжарської громади на Полтавщині невідомі розбили пам'ятний знак булгарському ханові Кубрату (бл. 600-668). Група чорних копачів працювала перфораторами, сподіваючись знайти щось під пам'ятником. Саме місце пов'язане із Малоперещепинським скарбом, який вважають найбільшим у Східній Європі. На скарб натрапили випадково ще 1912 року діти Федір Деркач і Карпо Маджар. Фахівці тих часів зібрали 50 кг срібних і 25 кг золотих речей. Наразі жодного предмету там не залишилось, а місце є важливим для Болгар та їх історії.
Автор: Національна поліція
  Невідомі копали під пам'ятником ханові Кубрату в селі Мала Перещепина
Невідомі копали під пам'ятником ханові Кубрату в селі Мала Перещепина
• Нещодавно редактор журналу "Музеї України" Віктор Тригуб повідомив, що чорні археологи за підтримки когось із СБУ та політика "Юги" розкопали могильник скіфської цариці на Полтавщині. Мали у розпорядженні 159 кг. тротилу та екскаватор. Їм вдалося дістати близько 250 кг. скіфського золота. Наразі жодні подробиці про злочинців та місцеперебування скарбу відсутні. Показали лише фото скарбів, які втратила Україна.
Автор: "Музеї України"
  Копачі розорили курган скіфської цариці. Винесли 250 кг. золота
Копачі розорили курган скіфської цариці. Винесли 250 кг. золота
Офіційно в Україні розкопки можуть проводити наукові працівники з досвідом проведення археологічних робіт. Вони зобов'язані застосовувати наукові методики. Результати їхньої роботи мають бути повноцінним джерелом культурної спадщини. Знахідки археологи зобов'язані передати до музейного фонду.

Також розкопки проводять перед будівництвом або прокладанням доріг. Закон зобов'язує забудовників запрошувати дослідників.
Зараз ви читаєте новину «Екскаватори, вибухівка і сотні кілограмів золота - в Україні активізувалися чорні археологи». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі