Незважаючи на докладні відомості відомого грецького історика Геродота, який описав процес бальзамування в Древньому Єгипті, науковцям вдалося роздобути нові подробиці процесу виготовлення мумій, повідомляє FederalPost.
Давньогрецький історик Геродот, прозваний "батьком історії", досить точно описав етапи процесу єгипетського муміфікації. Згідно з його записами, бальзамувальники використовували кілька способів, залежно від того, яке становище в суспільстві займав небіжчик.
Еліті вичищали черевну порожнину через розріз в животі, а також витягували головний мозок залізний гачком, що вводиться в ніздрі. Середній клас обробляли трохи інакше: замість вилучення внутрішніх органів майстра за допомогою клізми вводили в тіло кедрову олію, що діє подібно до скипидару. З бідняками ж взагалі особливо не церемонилися: вливали в черевну порожнину сік, віджатий з редьки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перш ніж принести в жертву дітей, інки годували їх елітними продуктами
Але вчені з Університету Західного Онтаріо, Канада, вважають, що Геродоту відкрили не всі таємниці бальзамування, оскільки це був досить прибутковий "бізнес" і майстри ревно охороняли свої таємниці.
Антрополог Ендрю Уейд і його колега Ендрю Нельсон провели комп'ютерну томографію та реконструювали в 3D-форматі сім мумій. Співробітники Університету Західного Онтаріо також переглянули праці, які містять докладну інформацію про бальзамування 150 мумій.
"Після того, як ми провели дослідження, нам стало зрозуміло, що багато що з оповідань Геродота більше схожі на туристичні нотатки", - повідомив Уейд LiveScience.
Науковці виявили, що як багатих, так і бідних, потрошили трансабдомінальним шляхом (через брюшну стінку), хоча еліту частіше чистили через анус. Антропологи звернули увагу на той факт, що кедрову олію застосовували вкрай рідко - про це свідчило відсутність слідів дії цієї речовини.
Також Уейд і Нельсон відзначили, що не у всіх мумій були відсутні мозок і серце.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені знайшли в черепі мумії інструмент для видалення мозку
"У чверті мумій серце і п'ята частина головного мозку залишалися всередині тіла. Мабуть, збереженням цих органів еліта відокремлювала себе від середнього класу, що отримав доступ до муміфікації", - вважає Уейд.
У той же час антропологи підтвердили слова Геродота, Плутарха та Діодора, які повідомляли, що після потрошіння тіло натирали пальмовим вином, содою, сіллю, а потім заповнювали утворену порожнину деревною стружкою і пахощами.
"Отримані результати показують, наскільки різноманітні були методи бальзамування в стародавньому світі. Багато людей вважали, що вони не змінювалися протягом століть, але це не так. Тепер ми знаємо, що майстри в Судані робили все інакше, ніж їхні колеги з Олександрії", - підбив підсумок антрополог зі Смітсонівського інституту (Вашингтон) Девід Хант.
Коментарі