В школі Пітсбурга у США дослідник Джонас Солк 23 лютого 1954-го зробив масове щеплення 5 тис. школярам проти поліомієліту. Перед тим проводив експерименти над мавпами, вводив ін'єкцію собі, дружині та 3 синам.
Після Другої світової війни світ стикнувся із спалахом поліомієліту. В половині випадків перебіг хвороби – нескладний. Проте 40% хворих калічив параліч, 10% гинуло від дихальної недостатності. Лікування не існувало.
Син польських емігрантів доктор Джонас Солк шукав ліки від поліомієліту. В лабораторії університеті Пітсбурга провів більше 2 років. Виділив групу живих вірусів поліомієліту, умертвив їх за допомогою формаліну.
На основі мертвих вірусів створив вакцину. Вона стимулює в організмі людини вироблення власних антитіл проти збудника хвороби. Результати приголомшили – людський імунітет виробив антитіла і вони стали захищеними від хвороби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підлітка врятували новими ліками
В Департаменті охорони здоров'я США дозволили вакцинацію майже неперевіреними препаратом школярів і добровольців. Школярам Пітсбургської гімназії у день вакцинації показали фільм, де Солк робив щеплення свої родині. Через рік на телебаченні фахівці фонду оголосили результати: вакцина нешкідлива. Вона надійно захищала від страшної хвороби.
Новина ця настільки вразила американців, що робочий день передчасно закінчився. 5 фармацевтичних компаній одночасно почали виробництво мільйонів доз. Американський уряд оголосив, що до середини літа хоче вакцинувати 57 млн чоловік.
Вакцину передали у Європу і Радянський Союз. Захворювання людей на поліомієліт скоротилось на 99%.
Вчений отримав президентську медаль Свободи, 4 почесні наукові ступені. До кінця життя шукав ліки від СНІДу і вакцину від раку.
У Лондоні лікарі-біологи Говард Флорі і Ернст Чейн 12 лютого 1941-го у вперше використали пеніцилін для лікування людини. Досліджували дію антибіотику із цвілевих грибів більше десяти років.
Коментарі