вівторок, 26 грудня 2017 12:01

Донька винахідників радію продовжила їхню справу

Донька винахідників радію продовжила їхню справу
Французькі хіміки П'єр і Марія Кюрі на прогулянці. Фото: Вікіпедія

26 грудня 1898 року у Французькій Академії наук французькі хіміки П'єр і Марія Кюрі зробили перше повідомлення про відкриття радію.За відкриття радію і полонію подружжя Кюрі отримали Нобелівську премію.

Марія Склодовська закінчила Варшавський університет, за успіхи в навчанні стала стипендіатом університету в Сорбонні, отримавши ступені з фізики і математики. П'єр був відомим фізиком і хіміком. Вони одружились в 1895 році, що стало початком довготривалого партнерства в науці. Подружжя Кюрі майже весь свій час займались наукою. Разом проводили дослідження, готувалися до лекцій та екзаменів. Економили на всьому.

Марія вивчала мінерали, що містили уран і торій. Згодом зауважила, що деякі сполуки випромінюють великий процент радіації. П'єр приєднався до дослідів дружини, й у червні 1898 року Кюрі відкрили новий елемент, який назвали "полонієм" — на честь Польщі, а у грудні винайшли радій. Експерименти проводили на свої кошти у старому хліві. Марія обробляла одразу до 20 кг уранової руди. Звістка про винахід розлетілася по всьому світі. 1903-го подружжя отримало Нобелівську премію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Винахідники радіоактивного радію проводили свої експерименти в хліві

П'єра призначили керівником кафедри фізики у Сорбонні, Марія стала його офіційним співробітником. 19 квітня 1906 року чоловік потрапив під колеса екіпажа. Марія Кюрі зайняла посаду професора кафедри фізики в Сорбонні і продовжила роботу над отриманням чистого радію. Разом з Анрі Деб'єрном це їй вдалось зробити в 1910 році, наступного року вона стала лауреатом Нобелівської премії з хімії.

У 1918 році в Парижі під керівництвом Марії Кюрі було відкрито Інститут радію при Паризькому університеті. Марія Склодовська-Кюрі померла в 1934 році від лейкемії. Дочка Марії і П'єра Кюрі, фізик-хімік Ірен Кюрі, разом зі своїм чоловіком Фредеріком Жоліо в 1935 році отримала Нобелівську премію з хімії за відкриття явища штучної радіоактивності.

У 1995 році останки П'єра і Марії Кюрі перепоховані в Пантеоні у Парижі.

Зараз ви читаєте новину «Донька винахідників радію продовжила їхню справу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути