Історики довели, що депортація кримських татар 1944-го була етнічною чисткою.
Про це свідчить факт, що постанова Державного комітету оборони СРСР, на підставі якої відбувалася депортація 18 травня 1944-го, називалася "Про кримських татар", каже історик Гульнара Бекірова, передає Укрінформ.
"Постанова Державного комітету оборони називалася "Про кримських татар". Мова йде про цілеспрямовану етнічну чистку, коли весь народ тотально було виселено з рідної землі", - сказала вона.
Депортували не лише колаброціоністів, а й малолітніх дітей і старих.
"Депортації зазнали і ті, хто не перебували на окупованій території в Криму, а перебували у лавах Червоної Армії, воюючи на фронтах", - підкреслила історик.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із молитвами і сльозами на очах: Україна вшанувала жертв депортації кримських татар 1944-го
Згідно з міжнародною Конвенцією про попередження злочину геноциду і покарання за нього, геноцидом вважаються цілеспрямовані характерні дії влади.
"Але навіть якщо судити за документами НКВС СРСР, смертність у місцях висилки кримських татар була високою - близько 25% померли", - резюмувала історик.
18 травня 1944-го з Криму до республік Середньої Азії та віддалених регіонів Росії за наказом Сталіна були насильно виселені корінні жителі півострова - кримські татари. За різними джерелами, були депортовані від 180 тисяч до 230 тис. осіб, із яких близько 46% загинули дорогою та в перші роки життя у вигнанні. Крім кримських татар, із серпня 1941-го по червень 1944 року з Криму були також виселені німці, вірмени, болгари, греки, італійці.
12 листопада 2015-го Верховна Рада України визнала депортацію кримських татар геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Коментарі