Науковці виявили в Південній Африці скелет великого рослинноядного динозавра, у якого відсутня частина хвоста. Швидше за все, динозавр зазнав атаки хижаків, але зумів вижити.
Про це йдеться в статті німецьких палеонтологів з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана, опублікованій в журналі Journal of Vertebrate Paleontology.
Знахідка була зроблена в 2008 році у відкладеннях формації Елліот. Вона являє собою хребет, а також кістки тазу і задніх кінцівок великого рослинноядного динозавра. Поки вчені не встигли повністю очистити скелет від породи, але, судячи за наявними даними, він належав массоспонділам (Massospondylus), одному з перших представників групи Sauropodomorpha.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Іспанії виявили 4 нових види скам'янілих яєць динозавра
Массоспонділи жили на початку юрського періоду (200-190 мільйонів років тому) і обскубували листя, встаючи на задні ноги. Для массоспонділів були характерні довгі хвости, проте, як з'ясували вчені, саме ця частина тіла у знайденого динозавра була пошкоджена. Про це свідчить відсутність у нього майже половини хвостових хребців.
Всі хвостові хребці динозавра, аж до 23-го, мають нормальну будову, однак останні три з них деформовані і зрослися між собою. На думку дослідників, це пояснюється втратою частини хвоста, після якої рана заросла й тварина не загинула. Подібне явище часто спостерігається у крокодилів: в дикій природі вони періодично відкушують хвости один одному.
Швидше за все, на динозавра напали хижаки, але йому вдалося врятуватися. Згідно з розрахунками, після їхньої атаки хвіст динозавра став на третину коротшим (в нормі у массоспонділів має бути 45-50 хвостових хребців). До знахідки цього скелета у світі було відомо лише два динозаври з пошкодженими хвостами (пізньокрейдяний гадрозавр і майюнгазавр), але, на відміну від юрського массосподніла, хвіст у них постраждав не так сильно.
Коментарі
5