На території Паломницької дороги в місті Давида, Єрусалим, археологи знайшли половину стародавньої олійної лампи у вигляді обличчя. Іншу половину виявили в несподіваному місці.
Бронзовий світильник археологи дістали з фундаменту античної римської будівлі, знищеної орієнтовно 70 року. Потім направили його на реставрацію, під час якої всередині побачили гарно збережений трут із лляної тканини. Але найцікавішим у знахідці вчені назвали саме її людиноподібний вигляд - обличчя бородатого чоловіка з гротескною зовнішністю. За їхніми словами, така форма є дуже рідкісною, а в Ізраїлі таку річ знаходять уперше. Припускають, що це римський художній мотив - театральна маска, повідомляє у Facebook Управління старожитностей Ізраїлю.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські фахівці відновили ліхтар, якому 2,6 тис. років
Кінчик у світильника формується, наче півмісяць, а ручка виконана у вигляді рослини акант. Спочатку форму напівобличчя спробували пояснити якимись ритуальними діями. Можливо, люди клали такі предмети під фундамент, щоб закликати удачу. За іншою версією така форма могла мати практичне значення - світильник кріпили до плаского предмета або стіни.
Однак за інформацією видання Times of Israel, після публікації повідомлення про знахідку зі вченими зв'язався угорський археолог. Він повідомив, що є власником другої половини каганця. Чоловік знайшов його в Будапешті під час розкопок 2012 року - за понад 3 тис. км від Єрусалиму.
Попередні порівняння показали, що артефакти мають однакові розміри, з'єднувальні пази й виступи. Їх можна з'єднати. Як половина артефакту опинилася в Будапешті та Єрусалимі зараз вчені пояснити не можуть.
Нещодавно в південно-західній провінції Китаю Сичуань археологи виявили частину золотої маски. Знахідці приблизно 3 тис. років. Її виявили в ямі для жертвопринесень.
Рештки церемоніальної маски важать майже 280 г. Вона зроблена на 84% із золота. У ямі також знайшли стародавній масивний кубок, бронзові вироби, дерев'яний ящик з артефактами зі слонової кістки, золоті прикраси у вигляді птахів, золоту фольгу, розписні голови з бронзи, фрагменти різьблення на зубах, нефритові вироби, різні інструменти тощо.
У ями давні китайці приносили пожертви для процвітання, миру й достатку.
Коментарі