У Миколаївському обласному краєзнавчому музеї реставрували унікальний керамічний ліхтар, якому 2,6 тис. років.
На пошкоджену знахідку українські археологи натрапили 2013 року під час Березанської експедиції. Тоді встановили, що в VI ст. до н.е. на острові Березань, де була грецька колонія, був квартал гончарів. Знайшли п'ять гончарних печей, а всередині однієї із них побачили 11 невідомих сіроглиняних виробів, розповів кореспонденту "Суспільного" археолог Олександр Смирнов.
"Це були маленькі колони храму, кружальця, отвори тощо. Ці сіроглиняні фрагменти невідомого предмету нам не вдалося віднести до жодного виду виробів, які ми знали. Ми розуміли, що це дуже цінна річ, тому вирішили їх зберегти, а не утилізувати", - зазначив Олександр Смирнов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лондон відмовився повернути в Грецію античні артефакти
Спочатку припустили, що це могла бути модель культової споруди або ритуальний предмет із Храму Афродіти, який досліджували неподалік. Пізніше встановили, що це латерна - ліхтар у вигляді храму чи альтанки, прикрашений іонічними колонами. Усередину ставили сіроглиняну лампаду, у яку наливали олію.
Знахідка на 500 років старша за ті, які раніше знаходили в Північному Причорномор'ї. Також це перший знайдений ліхтар круглої форми.
Нещодавно в античному місті Кібіров на території сучасної Туреччини археологи виявили 30 могил. Розкопки проводили в руїнах великого храмового комплексу. Могили виявили під базилікою. Це вказує на те, що поховання належали представникам еліти, імовірно, релігійним діячам.
Коментарі