Вчора, 6 вересня, в Інституті історії України відбувся українсько-німецький семінар "Друга світова війна: примусова праця, репатріація, еміграція". Захід відбувся за підтримки проекту "Переміщені особи регіону Міттельгессен: 1945?1960 рр." та ініціативної групи, яка діє при ньому. Її мета – дослідити історію українців-колишніх остарбайтерів, "переміщених осіб" (так званих "Ді-Пі") у центральній частині землі Гессен у 1945-60 роках.
Олександр Лисенко, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни зазначив, що дуже шкодує про те, що такий проект почали втілювати занадто пізно — через 60 років після війни, коли більшість очевидців вже пішли з життя.
Колишні остарбайтери неохоче погоджуються розповідати про воєнні часи. Про це повідомила представниця ГО "Міжнародний фонд "Взаєморозуміння і толерантність", який допомагав ініціаторам з пошуку українців, які в часи війни перебували на території Німеччини. За її словами, з усіх колишніх "переміщених осіб", які перебували на території землі Гессен і наразі живуть в Україні, лише кілька осіб погодилися зустрітися з дослідниками.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "У німецьких містах "остарбайтерам" не дозволяли ходити тротуаром"
Гелінада Грінченко виголосила доповідь "Від депортації до репатріації" ? українські примусові робітники в радянській пропаганді та агітації 1942?1953 рр.", де розповіла про те як використовувався образ остарбайтерів у Радянському Союзі.
Марина Дубик проаналізувала листи українських остарбайтерів 1997-2003 років. Окрім значущості цих листів для історії Другої світової, у майбутньому вони стануть вагомими джерелами з дослідження повсякдення та рівня життя пенсіонерів в Україні 1990-х років, вважає вона.
Дослідження спогадів остарбайтерів про репатріацію в Україну представила Тетяна Пастушенко. Особливу увагу вона приділила Києву, оскільки це було одне з місць, куди було заборонено повертатись "переміщеним особам". Вона дослідила чому і яким чином люди поверталися до Києва і закріплювалися тут.
Наприкінці аспіранти Історичного інституту при Юстус-Лібіг університеті в Гіссені презентували проект "Переміщені особи регіону Міттельгессен: 1945?1960 рр."
Коментарі
2