Польські археологи проводять розкопки поблизу некрополя Сакарра під Каїром на околицях піраміди Джосера. Там виявили кілька десятків невідомих мумій із дивним зображенням бога смерті. Піраміда вважається найдавнішою збереженною кам'яною будовою в світі. Польська наукова група веде роботи у цьому районі понад 20 років.
За словами вчених, вік мумій досягає близько 2 тис. років. Більшість із них поховали прямо в виритих у піску ямах. Усі вони пройшли тільки основні етапи бальзамування, тому тіла надзвичайно сильно розклались. Про це повідомляє Science in Poland.
"Велика частина поховань дуже погано збереглася. Деякі з них перебували в дерев'яних трунах, поміщених у прорубаній у скелі траншеї глибиною 20 метрів і шириною 40 метрів, яка обмежувала священну зону піраміди", - зазначила керівник розкопок доктор Варшавського університету Камілла Курашкевіч.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рідкісні фото єгипетських мумій опублікували в мережі
Увагу дослідників привернули незвичайні прикраси мумій. Так, у одній із них на шиї знаходилося різнобарвне намисто, а на кришці труни - розписна імітація ієрогліфічного напису. Розшифрувати їх не вдається.
Крім того, ноги мумії покриті прикрасою із зображенням давньоєгипетського бога Анубіса у блакитних тонах. Зазвичай це божество зображували чорним. Вчені припускають, що дивне забарвлення пояснюється повір'ям, згідно з яким волосся богів були зроблені з синього дорогоцінного каменю.
Археологи з університетів Парижа і Сорбонни на чолі з французьким єгиптологом П'єром Талієм знайшли папірус віком 4,5 тис. років. Його дістали у печері Ваді-ель-Жарден на березі Червоного моря. Журнал вів єгипетський чиновник Мерер.
Текст, написаний із використанням ієрогліфів, розкрив таємницю будівництва Великої піраміди Гізи. Будували її під керівництвом Мерера. Він і пояснив, як відбувалося будівництво.
Вапнякові блоки переміщали раби на відстань 25 км уздовж річки Ніл. Вони зробили гігантські греблі для відведення води Нілу і направляли потоки через штучні канали до будівельного майданчика.
Коментарі