Радянські військові навчання із застосуванням атомної бомби відбулися на Тоцькому полігоні Оренбурзької області 14 вересня 1954 року. Радіоактивного опромінення зазнали 45 тис. солдатів і 10 тис. місцевих мешканців.
Навчання проходили під кодовою назвою "Сніжок". Керував ними маршал Георгій Жуков. Командування планувало дослідити вплив атомної бомби на місцевість із заздалегідь підготовленою обороною та навчити армію наступати і оборонятися у таких умовах. Окрім 45 тис. солдатів, на полігон пригнали 600 танків і артилерійських установок, 600 бронетранспортерів, 300 літаків і тисячі автомобілів.
О 9:23 залунала "атомна тривога". Військові зайняли свої позиції в укриттях і бронетехніці. Уже за 10 хвилин літак Ту-4 скинув бомбу РДС-2, потужністю 40 Кт. Вона вибухнула на висоті 350 м. Після вибуху розпочалася артпідготовка, а бомбардувальники нанесли авіаудар. Тоді у наступ були підняті війська, які атакували умовного противника в районі вибуху.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біля українського села підірвали ядерну бомбу
За спогадами очевидців, уся пуста бронетехніка за 1 км від епіцентру оплавилась і була втиснена у землю. Від лісу в епіцентрі не залишилось нічого. Після навчань агентство ТАСС повідомляло, що "результати допоможуть радянським ученим й інженерам успішно вирішити завдання щодо захисту від атомного нападу".
Втім, ніхто не повідомляв, що тисячі учасників отримали різні дози радіоактивного опромінення. Їм не надавали медичної допомоги. Незабаром у молодих людей виникали хвороби серцево-судинної системи, органів травлення, пізніше страждали від онкологічних захворювань та хвороб крові. 1993 року ЗМІ висували припущення, що прихованою метою експерименту було й вивчення впливу радіації на людей і тварин.
Історики встановили персону 4-го радянського шпигуна, який передав секрети виготовлення ядерної зброї СРСР. Ним був чоловік на ім'я Оскар Себорер.
Традиційно звинувачували 3-х шпигунів: Девіда Грінгласса, Клауса Фукса та Теодора Холла, але Оскара вдалося викрити нещодавно. Відомо, що мав кодове ім'я "Годсенд" та працював у національній лабораторії в Лос-Аламос в Нью-Мехіко, де й розробили відомі атомні бомби "Малюк" та "Товстун". Увагу на Себорера звернули історики Джон Хейнс та Харкі Клер, проаналізувавши розсекречені документи ФБР 2011 року, в яких він фігурує. Саму теорію 4-го шпигуна висунули ще 1990-х, але тоді її сприймали за радянську дезінформацію.
Коментарі