Найбільша кількість золотих виробів знайдених в Ірландії припадає на бронзовий вік. Було це імпортне золото чи його видобували на місцевих родовищах?
Хімічні дослідження показали, що сировина для золотих виробів, знайдених в Ірландії, можливо, була отримана з найближчих родовищ. Відвідайте Національний музей Дубліна, і ви будете вражені величезною кількістю золотих предметів. Колекція доісторичних прикрас включає в себе золоті гривни (лунули), браслети, декоративні предмети, що відносяться до періоду бронзи - 2200 до 800 р.до н.е.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У давньому Танаїсі розкопали сенсаційну знахідку
У той же час Ірландія ніколи не славилася своїми золотими родовищами, тому даний факт дуже спантеличив археологів.
Роб Чапман провів години, стоячи в крижаних струмках і річках по всій Ірландії, намагаючись добути золото. Геолог Університету Лідса, він зібрав золоті самородки зі всієї Ірландії для порівняння із золотом музею.
Природне золото зазвичай має домішки срібла та олова. Чапмен порівняв вміст срібла в природному золоті з артефактами від раннього бронзового століття, 2200 до 1800 до нашої ери. Дослідження показали, велика частина золота з музею походить з району гірського хребта Moume Mountains, який знаходиться на південному сході Північної Ірландії.
Досягнення в галузі геохімії повинні були допомогти Крісу Стандішу, студенту археології Брістольського університету, локалізувати родовища самородного ірландського золота. Для цього Кріс виміряв ізотопи атомів свинцю. Кількість домішок свинцю є крихітним, близько 0,002 відсотка, тому його і виміряли за допомогою мас-спектрометра.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: При будівництві столиці давнього Єгипту робітники тягали брили вагою 70 кг
"Дивлячись на число ізотопів свинцю в золотих артефактах з музеїв можна сказати, що воно найбільше відповідає золоту з південного сходу", - говорить Стандіш, але в ньому занадто мало срібла і слідів інших металів, щоб надійно його прив'язати до якогось певного місця.
За словами Чепмена, "основні результати він (стадії) отримав від артефактів раннього бронзового століття і проби показали, що золото в них могло відбуватися з гранітних скель Корнуолл в Англії, але цей висновок дратує багатьох археологів". Вони вважають, що немає ніяких надійних доказів, вказують на імпорт золота з півдня Британії.
Чапмен вважає, що з бронзового століття дуже багато що змінилося і те, що було тоді доступне людям, зараз може бути приховано від нас, наприклад, деякі місця, які тепер лежать під водою. Враховуючи великі розвідки золота, які проводилися з 1980 року в Ірландії, важко припустити приховані родовища цього металу, але вченим все ж хочеться сподіватися виявити кельтське Ельдорадо.
Коментарі
1