Чернігівські археологи шукають місце Лиственськой битви. Про це повідомляє газета "Сейчас", посилаючись на керівника експедиції, аспіранта Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. Лазаревського Олександра Бондаря.
У нинішньому сезоні чернігівські археологи шукали місце Лиственской битви, наслідком якої був поділ стародавньої Русі на два князівства - Київське і Чернігівське.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Константинополі княгиню Ольгу розважала дружина імператора - Толочко
"Ми досліджували село Малий Листвен Ріпкинського району та його околиці. Обстежували більш 20 га території, але поки безрезультатно. В літописі не сказано, на якій відстані від села відбувалася битва. Ми припускаємо, що в радіусі 5 кілометрів", - повідомив Бондар.
За словами археолога, розшук місць древніх битв - занадто копітка праця. Адже перед початком розкопок необхідно вивчити повністю карти, супутникові знімки, зробити 3D-модель місцевості і т. п. У цьому випадку роботу ускладнюють дві речі: те, що річка Білоус, неподалік від якої відбулася битва, змінила рідне русло, і те, що давньоруське поселення Листвен розташовується під сучасною забудовою.
"Поки ми обстежили тільки один берег річки. А другий - цілком під сучасним селом. На місці битви зараз, швидше за все, стоять будинки", - зазначив Бондар.
Визначити місце доленосної для чернігівського краю битви археологи зуміють, тільки за знахідками. Однак, відрити майже все не розраховують. Адже в середньовіччі після бою на полі майже нічого не залишалося. Дорогу зброю та інші вироби з металу детально збирали особливі "трофейні команди".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Київська Русь на початку X століття: як "викручувався" літописець
Битва при Листвені - п'ятий і останній бій періоду боротьби за владу після смерті Володимира Святого. Відбулася в 1024 році між Ярославом Володимировичем і Мстиславом Володимировичем. Закінчилася перемогою Мстислава і його закріпленням на чернігівському князюванні. Бій відбувався вночі у сильну грозу недалеко від Чернігова біля містечка Листвен. Мстислав не став просуватися далі на Київ, а відправив до Ярослава послів з переговорами про мир. Брати розділили Руську землю по Дніпру. Після смерті Мстислава в 1036 році, який пережив свого сина Євстафія, Ярослав став, за висловом літописця, "самовластцем в Руській землі".
Коментарі
35