Під час Зелених свят слід уникати поганих думок, не заздрити і не злитися. Це може спричинити лихе найближчим часом.
Потрібно поминати померлих. У храмах правлять одну з найбільш урочистих служб. Згадують про поблажливість Святого Духа щодо учнів Ісуса.
У церкву в цей день ходять з гілками берези, клена або дуба та польовими квітами. Звідти їх несуть додому, засушують і зберігають за іконами. Частину залишають біля вікон і дверей - щоб не проникла зла сила.
Забороняється проводити земляні роботи. Трійця вважається святом землі. В цей день вона святкує свій день народження. Все прикрашають свіжою зеленню та квітами.
Особливо обережно потрібно ставитись до дерев. Береза, горобина та верба часто використовуються у ритуалах на Трійцю. Раніше дівчата прикрашали їх стрічками, квітами та віночками.
За повір'ями, на Зелені свята до людей можуть вийти міфічні істоти – мавки та русалки. Вони можуть нашкодити людині. Тому в ці дні не гуляли поодинці у лісі, уникали водойм та не випускали худобу на пасовища.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чекати щастя чи біду - як ворожити перед Трійцею
Іще протягом трьох днів не можна купатися у водоймах, бо вважали, що русалка у будь-яку мить може затягти на дно.
Не дозволяється прибирати дім, прати білизну, шити, різати – усю цю хатню роботу. Виняток - приготування їжі для родини та домашніх або свійських тварин.
Трійця збігається із підготовкою до збирання врожаю. Тих людей, хто не відпочиває в цей день, чекають напасті. У тих, хто працює на городі- худоба хворіє, хто сіє - град поб'є посіви, хто пряде вовну - вівці заблукають.
Прикмети на Зелені свята.
"На Трійцю посватався, а на Покров одружився, значить, шлюб буде довгим, щасливим", – казали раніше.
Дощ на Трійцю – до врожаю, теплої погоди, без заморозків.
Дощ на Трійцю – це сльози за померлими.
Дощ на Трійцю – чекай багато грибів і теплу погоду.
З Трійці починається справжнє літо.
Прийде Трійця – буде і на дворі, як на печі.
На Трійцю українці співали і водили хороводи. Відпочивали два дні.
Про це Gazeta.ua розповіла етнолог і популяризатор української культури Олена Щербань із Полтави.
"Трійця - одне із найбільших свят в році. Це пік буяння навколишньої природи. Молодь водила хороводи і співали. Під час свята вибирали найкрасивішу дівчину. Мала найдовшу косу, струнку фігуру, найчистіше обличчя і була ввічлива зі старшими, багато працювала вдома. Товстих татуйованих брів і довгих штучних пазурів не мала як сучасні дівчата. Називали її Тополею і пишно прикрашали квітами. В деяких регіонах квіти замінялись гілками із листям. Тополю водили по колу, співали і жартували. Дівчата плели із квітів вінки. Цього дня знайомилися, ціле літо товаришували, а на осінь засилали сватів. Загалом для українців дуже важливо було жити в парі, тому дуже серйозно до цієї справи підходили, адже мали вибрати людину, із якою маєш прожити все життя", - розповіла історик.
Коментарі