На Трійцю українці співали і водили хороводи. Відпочивали два дні.
Про це Gazeta.ua розповіла етнолог і популяризатор української культури Олена Щербань із Полтави.
"Трійця - одне із найбільших свят в році. Це пік буяння навколишньої природи. Молодь водила хороводи і співали. Під час свята вибирали найкрасивішу дівчину. Мала найдовшу косу, струнку фігуру, найчистіше обличчя і була ввічлива зі старшими, багато працювала вдома. Товстих татуйованих брів і довгих штучних пазурів не мала як сучасні дівчата. Називали її Тополею і пишно прикрашали квітами. В деяких регіонах квіти замінялись гілками із листям. Тополю водили по колу, співали і жартували. Дівчата плели із квітів вінки. Цього дня знайомилися, ціле літо товаришували, а на осінь засилали сватів. Загалом для українців дуже важливо було жити в парі, тому дуже серйозно до цієї справи підходили, адже мали вибрати людину, із якою маєш прожити все життя", - розповіла історик.
У Трійцю намагались не наближатися до водойм, бо русалки мали власне свято - могли залоскотати і затягти у воду.
Після гаївок була святкова вечеря. Їжа була проста, але поживна.
"Особливих ритуальних страв не було. Знаю, що в цей день полюбляли смажити яєчню із салом. На столі мало бути багато зелені - кріп, петрушка, цибуля і часник. Хліб був святковим із білого борошна".
Особливо важливо було прикрасити будинок чи квартиру.
"Прикрашали не тільки двір чи кімнати, а й господарські будівлі і паркан. За традицією це мав бути молодий клен, але зараз прикрашають будь-якими гілками. На долівку стелили свіжу лугову траву. Запах від цього в хаті був неймовірний. На покуття клали польові квіти - сокирки, волошки, чебрець і цвіт акації. Відвідували церкву і відпочивали в родинному колі".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Після Великодня святкували ще три дні" - розповіли про традиції українців.
До Великодня українці готувались кілька тижнів. Прибирали двір, ремонтували меблі і продумували святковий стіл.
Коментарі