Киянка Марія Затуренська отримала Пулітцерівську премію у 1938 році. Її розмір $10 тис. Так у США відзначили її збірки поезій "Переддвер'я серця" та "Прохолодне ранкове небо". В них відверто описала боротьбу людських почуттів.
Вона народилася 12 вересня 1902-го у Києві. Через 8 років родина Затуренських емігрувала до США, оселилися в Нью-Йорку. Марія була змушена йти працювати на завод. Вечорами вчилася у середній школі, пише uahistory.com.
Потім українка продовжила здобувати освіту у вишах Вальпараїсо, Віконта, Сіракуз. Почала писати і публікувати свої вірші. Вони зразу стали популярними.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Не добили німці й москалі, доріжуть швейцарці"
Студенткою університету Медісон-Вісконсин познайомилася з поетом Хоресом Грегорі. Одружилися. Народили двох дітей - Патріка та Джоану Грегорі.
Літературна спадщина поетеси - 8 томів поезії та 6 - антологій. Своєрідну сповідь письменниці видав Сіракузький університет - "Щоденник Марії Затуренської (1938–1944)".
Поетеса померла 19 січня 1982-го від серцевого нападу.
31 серпня 1832 року у селі Крива – тепер Таращанський район на Київщині народився Андрій Гумницький – один із перших політичних емігрантів.
"Як я був хлопцем п'яти літ, – згадував він, – дід Герасим приїхав до нас і заставив мене читати Часословець. Я читав борзо. Столітні очі заплакали над моєю головою: "Дитя моє, ти будеш перевертнем! Кам'янецькі люди вільні козаки!" Ця річ глибоко запала в мою душу!" Простий чоловік, який мав сантимент до науки, до освіти, бачив, що та ж таки наука, подана з чужих рук і чужою мовою, справді робить з людей перевертнів, відриває їх од родового коріння, ставить на службу чужинцям, які люто викорінюють щонайменшу пам'ять про колишні звичаї і порядки в Україні."
Коментарі