пʼятниця, 19 лютого 2016 00:35

"Королева — зовсім не красуня. Маленька, в'яла, з білою шкірою, світловолоса і без брів"

Автор: ФОТО З САЙТА www.hrhprincesspalace.blogspot.com
  Марія I Тюдор народилася 18 лютого 1516-го в Лондоні. Була єдиною дитиною від шлюбу короля Генріха VIII Тюдора з Катериною Арагонською, яка вижила. Керувала Англією п’ять років. Померла 17 листопада 1558-го від лихоманки
Марія I Тюдор народилася 18 лютого 1516-го в Лондоні. Була єдиною дитиною від шлюбу короля Генріха VIII Тюдора з Катериною Арагонською, яка вижила. Керувала Англією п’ять років. Померла 17 листопада 1558-го від лихоманки

Марія Тюдор вийшла заміж за сина свого нареченого

— Я закохалася у свого нареченого, — повідомляє королева Англії 37-річна ­Марія І Тюдор іспанському послу в листопаді ­1553-го. Роздивляється портрет 26-річного Філіпа Орлеанського роботи Тиціана. ­Філіп має мужнє обличчя, руде волосся і бороду. Одягнений у блакитний костюм, оздоблений хутром білого вовка.

Батько нареченого Карл V — король Іспанії, Німеччини, Нідерландів, імператор Священної Римської імперії. Три десятиліття тому сам був женихом Марії, хоча вони — кузени. Той шлюб зірвався з політичних причин. Тепер Карл вирішив зробити королем Англії сина-вдівця.

Марія ж вважає одруження зі спадкоємцем найбільшої імперії Європи Божою справедливістю. Її дитинство минуло в придворних інтригах. Батько Генріх VІІІ анулював шлюб із матір'ю — бо не могла народити сина. Після цього кілька разів одружувався. Якщо жінка заважала наступному шлюбу — її страчували. Марію виховували в католицькій вірі, її зведених брата Едуарда і сестру Єлизавету — в протестантській. Старий Генріх поновив право Марії на трон, але тільки після брата. Едуарда коронували 9-річним, за 6 років він помер від туберкульозу. За трон довелося воювати з далекою родичкою Джейн Грей.

1553 року Марію нарешті коронують. На той час в Англії — економічна криза. За три місяці королева випускає нові монети з більшим вмістом золота і срібла. Курс англійської валюти на світовому ринку зростає. А ціни в країні зменшуються втричі. Залишається виправити ще один момент — Марія незаміжня.

Перед Карлом вона ставить умову — керуватиме Англією сама. У разі її смерті Філіп мусить покинути країну. Наречений прибуває в липні ­1554-го. Батько радить йому поводитися "якомога скромніше". ­Супровід принца — 9 тис. іспанських аристократів, воїнів і слуг. Їх, тисячу коней і мулів та 3 млн дукатів привозять на 125 кораблях.

Наречені спілкуються французькою. Англійський двір у захваті від Філіпа, його вроди та манер. А от Марія іспанцям не подобається.

Один із гостей нотує в щоденнику: "Королева — зовсім не красуня. Маленька, в'яла, з білою шкірою, світловолоса і без брів". Іспанці мріють ­якнайшвидше повернутися додому. Їх не забезпечують, часто грабують, майже щодня виникають бійки з місцевими.

Принц розраховує, що Марія скоро завагітніє. Коли займеться вихованням дитини, його вважатимуть правителем. У вересні придворні лікарі оголошують: пара чекає дитину.

"Королева вагітна вже три місяці, і має тепер кращий колір обличчя, ніж коли виходила заміж. Видно, що вона щаслива", — ­надсилає депешу королю один із послів. У всіх церквах моляться за майбутнього спадкоємця.

Марія живе з фрейлінами. Ті готують дитячі покої, шиють одяг для малюка. У королеви виріс живіт, збільшилися груди, із сосків виділяється молоко. Але у визначений лікарями день — 9 травня 1555 року — пологи не починаються. Марія не ­н­ароджує аж до липня. Стає зрозуміло, що живіт збільшився через пухлину.

Обурений Філіп одразу їде в Іспанію, а потім у Нідерланди. Дружина щодня пише йому довгі листи. Називає володарем ­своєї душі. Той майже не відписує. Ненадовго приїздить навесні 1557-го. Просить грошей на війну з Францією. Королева позичає 150 тис. фунтів. Цієї суми вистачало на річне утримання англійського флоту і 14 тис. моряків. Пізніше дає ще 100 тис. Філіп ставить умову свого повернення — війну Франції оголосить також Англія. Уряд виступає проти. Марія по черзі викликає чиновників до себе і погрожує то стратою, то втратою володінь. Урешті-решт війну оголошують.

"Почався другий медовий місяць, схожий на розігріту вчорашню вечерю", — пише про повернення Філіпа дипломат. Принц привозить із собою коханку. Але подружжя проводить місяць разом. Вирішують державні справи, ходять до церкви, полюють. Після цього чоловік відпливає — більше ніколи не побачаться. Марії знову здається, що вона вагітна. Лікарі це спростовують.

Під тиском радників королева призначає своєю наступницею сестру Єлизавету. Бере з неї обіцянку, що підтримуватиме католицьку віру. Філіп пише Єлизаветі листа — пропонує одружитися, щойно Марія помре. Та відмовляє. Філіп оголошує Англії війну. Він одружиться ще двічі, матиме 13 дітей — батька переживуть тільки двоє.

287 єретиків спалили на вогнищі за правління англійської королеви Марії І Тюдор у 1553–1558 роках. На ті часи — мізерна цифра. Її батько знищив 72 тис. людей, наступниця Єлизавета — майже 90 тис. Саме Єлизавета придумала називати покійну сестру "Кривавою". Під таким найменням згадували Марію в історичних документах. День її смерті відзначали як національне свято.

Майбутня королева не мала прикрас і парфумів

"Кожна дівчина повинна постійно пам'ятати, що від природи вона — ­інструмент не Бога, а диявола", — вважав іспанський філософ Хуан Луїс Вівес (1492–1540). Англійський король ­Генріх VІІІ Тюдор доручив йому виховання доньки Марії, майбутньої королеви.

Свій план Вівес виклав у двох трактатах. Перший був присвячений освіті. Спершу Марію навчили правильно говорити і писати англійською. Далі вона вивчила грецьку і латинську мови. ­Читала в оригіналі твори Платона, Плутарга, Цицерона та Сенеки. Вранці і ввечері перечитувала уривки з Біблії. Як розвагу принцесі пропонували вивчати життєписи жінок, які принесли себе в жертву.

Другий трактат — про моральне виховання Марії. Укладач рекомендував тримати дівчинку якнайдалі від чоловічого товариства. ­Однак її не можна було лишати на самоті — щоб не марнувала час на роздуми про гріховне. Удень і вночі Марію оточували сумні, бліді та скромні слуги. ­Після занять вона плела і пряла. Їла тільки легкі страви, пила воду, лише зрідка вино. Не мала жодних прикрас і парфумів. Виходити в місто могла тільки за великої необхідності. На цей час мусила закривати шию й обличчя.

Робота Вівеса була спрямована на те, щоб Марія виросла безхарактерною. Зусилля були марними — це з'ясувалося, щойно вона 1553-го зійшла на трон.

Зараз ви читаєте новину «"Королева — зовсім не красуня. Маленька, в'яла, з білою шкірою, світловолоса і без брів"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути