"Він говорив, що Земля спочатку була гарячою розплавленою масою. Надто гарячою, щоб на ній могли існувати рослини або тварини. Потім у морі вона охолола й виник зародок одноклітинного організму. Він розвивався, поки перетворився на земну тварину, а потім – на людину", – розповідав поліцейським десятикласник Говард Морган з американського містечка Дейтон про вчителя Джона Скоупса. Того 5 травня 1925-го заарештували за розповідь на уроці еволюційної теорії британця Чарльза Дарвіна (1809–1882).
Учений вважав, що всі сучасні тварин й рослини пішли від спільного предка. Це суперечило Біблії. Християнська спілка добилася заборони теорії. У штаті Теннессі ухвалили "закон Батлера" – названий за прізвищем фермера, який протестував проти неї найбільше. Походження людини у школах пояснювали як творіння Бога.

24-річний Джон Скоупс був учителем алгебри, хімії та фізики. Хворий колега попросив його підмінити на уроці біології. За планом ішла тема "Спадковість, мінливість, розмноження рослин і тварин". Учитель дав підручник "Громадянська біологія" 1914 року. У ньому була глава про теорію Дарвіна. Її обговорили на уроці.
Учні поділилися почутим із батьками. Їх вразила думка про походження людини від мавпи. Разом із Християнською спілкою подали до суду на вчителя за порушення "закону Батлера".
Справа зацікавила науковців, політиків, атеїстів та релігійні організації.
Слухання призначають на липень. Учителя береться безкоштовно захищати найвідоміший адвокат того часу Кларенс Дарроу, позивачів – колишній кандидат у президенти Вільям Браян. "Сучасна цивілізація проти середньовічного мракобісся", "Хто переможе на "мавп'ячому процесі", – газети з такими заголовками розкуповують.
До Дейтона з усієї країни та з-за кордону приїжджають охочі послухати процес. У готелі розміщуються 200 журналістів. Вулиці прикрашають плакатами, ставлять намети з лимонадом. Мавпи стають неофіційним символом. Дівчата пропонують приїжджим сувенірні фігурки приматів. Привозять живих тварин, які нібито повинні виступити на суді свідками захисту. Констеблі їздять містом на мотоциклах з написами Monkeyville Police – поліція міста мавп.
Суд триває тиждень. У залі спекотно, набивається до тисячі людей. Біля судді стають двоє поліцейських із віялами. Журналісти встановлюють апаратуру, щоб передавати радіослухачам новини в прямому ефірі.
– Наука – велика сила, але вона не вчитель моралі, – каже Вільям Браян. – Може удосконалити машину, але не додасть моральних обмежень, щоб захистити суспільство від неправильного використання машини.
Адвокат учителя Кларенс Дарроу – атеїст. Їздить країною та пропагує вчення про еволюцію.
– Сьогодні забороняєте викладати теорії еволюції, а завтра оголосите злочином розмови про неї на дебатах або в церкві, – каже він. – Далі забороните книжки й газети.
Як свідків допитують директора школи, аптекаря і двох учнів. У Скоупса лише з'ясовують, чи відвідує церкву. Він відповідає ствердно.
"Найбільше я боявся, що почнуть питати про теорію еволюції. Я ж про неї нічого не знаю", – згадував учитель.
Визнають винним і штрафують на $100 – близько $1400 за сучасним курсом. Адвокат подає апеляцію до верховного суду штату. Там штраф зменшують удвічі.
Після "мавп'ячого процесу" в більшості штатів дозволяють викладати теорію Дарвіна у школах. У Теннессі "закон Батлера" діє до 1967 року.
Джон Скоупс їде з Дейтона й більше не вчителює. Працює в компаніях з видобутку нафти й газу. Помирає 1970-го.

"Це була лише прелюдія. Там, де спалюють книжки, згодом спалюють і людей", –
викарбувано на пам'ятній табличці на площі Бебеля в Берліні. 10 травня 1933-го студенти-нацисти знищили там близько 25 тис. книжок, які влада назвала носіями "неарійського духу". Це були твори Зиґмунда Фройда, Карла Маркса, Бертольда Брехта, Томаса Манна, Еріха Марії Ремарка, Ернеста Гемінґвея. Із 1947-го цю дату в Німеччині відзначають як День книжки. Для напису використали цитату з трагедії "Альмансор" Генріха Гейне
7 травня 1867-го винахідник швед 34-річний Альфред Нобель отримав патент на виготовлення динаміту – просоченої нітрогліцерином вибухової суміші. Відкриття принесло всесвітню славу і добрий заробіток. Динаміт почали використовувати для підривання гірських порід у шахтах, кар'єрах і тунелях, для знесення старих будівель. Згодом узяли на озброєння.
8 травня 1980 року Всесвітня організація охорони здоров'я заявила про повне подолання віспи. Інфекція викликала лихоманку й висипи. Убивала дев'ятьох із десяти хворих. За два тисячоліття від віспи загинули понад 400 млн людей. 1978‑го померла остання жертва – британка 40-річна Дженет Паркер. Недугу подолали вакцинацією.
8 травня 1902-го сталося виверження вулкана Мон-Пеле на острові Мартиніка – зараз територія Франції. Від лави, попелу й диму загинули близько 26 тис. жителів міста Сен-П'єр. Уціліли двоє – в'язень погано провітрюваної місцевої в'язниці та чоловік, який устиг сховатися в печері.
40 людей зібралися 10 травня 1993-го на найвищій вершині Землі – горі Еверест у Гімалаях. Це найбільша кількість альпіністів, які одночасно перебували на піку. Серед присутніх були представники 10 держав – 32 чоловіки і вісім жінок

Коментарі