Середа, 05 червня 2019 17:55

Тіло першопрохідця Евересту знайшли через 75 років

– Я впевнений, що ці двоє сміливців – перші люди, які підкорили найвищу гору Еверест. Але там, на висоті майже 9000 метрів, вони залишилися назавжди. Так високо ще нічиї тіла не упокоювалися. Еверест завоював їх тіла, але їхній дух невмирущий, – каже голова Британського комітету гори Еверест Френсіс Янхгасбен на зборах Королівського географічного товариства в Лондоні.

Розповідає про шкільного вчителя 38-річного Джорджа Меллорі та студента Оксфорда Ендрю Ірвіна, 28 років. Вони 8 червня 1924-го вийшли з табору на висоті 8120 м і почали сходження на вершину гори Еверест у гірському масиві Гімалаї. Відтоді їх не бачили.

Уперше висоту гори на кордоні Китаю та Тибету – 8848,43 м – визначають 1856-го учасники британської геодезичної експедиції. Відтоді представники різних країн починають змагатися у підкоренні вершини.

До першої британської експедиції запрошують ветерана Першої світової війни й найкращого британського альпініста Джор­джа Меллорі.

Автор: imgur.com
  Британці Джордж Меллорі (ліворуч) та Ендрю Ірвін залишають табір альпіністів на висоті сім тисяч метрів на горі Еверест 8 червня 1924 року. Хотіли дійти до вершини. Чи вдалося їм це – невідомо, чоловіки не повернулися
Британці Джордж Меллорі (ліворуч) та Ендрю Ірвін залишають табір альпіністів на висоті сім тисяч метрів на горі Еверест 8 червня 1924 року. Хотіли дійти до вершини. Чи вдалося їм це – невідомо, чоловіки не повернулися

– Чому ви хочете піднятися на Еверест? – питає його журналіст New York Times.

– Тому що він існує, – відповідає Меллорі.

Джордж із товаришами робить топографічну зйомку околиць. Учасники другої експедиції піднімаються на висоту 8300 м. Лавина зносить сімох провідників, решта – повертається.

До третьої експедиції входять 12 осіб. Серед них Джордж Меллорі та Ендрю Ірвін. Другого беруть за технічні навички і досвід удосконалення кисневих приладів.

Наприкінці березня 1924-го експедиція вирушає з тибетського села Чоми. Дорогою заходять до монастиря Ронгбук і отримують благословення від тамтешнього лами. На висоті 7000 м розбивають табір. Домовляються підніматися на вершину парами.

Першими йдуть Джордж Меллорі і Джеффі Брюс. Без кисневих балонів долають 700 м і знесилені повертаються. Наступного дня Едвард Нортон і Говард Сомервелл піднімаються на висоту 8570 м. Не доходять до вершини близько 300 м. Змушені спускатися через негоду.

Наступну пару – Джорджа Меллорі та Ендрю Ірвіна – востаннє бачить кінооператор і геолог Ноель Оделл.

– Хіба люди, які досягли вершини, вмирають на шляху донизу? Ніхто не знає, – міркує Оделл. – Відеокамера, яку Меллорі взяв із собою, десь чекає, щоб її знайшли на схилах Евересту. Фільм усередині неї може відкрити таємницю їхнього сходження.

Через погану погоду альпіністів не шукають. За три дні учасники експедиції взагалі залишають табір. Зниклих Меллорі та Ірвіна у Великій Британії називають національними героями. Похоронну службу правлять у Кафедральному соборі Святого Павла в Лондоні. У ній беруть участь прем'єр-міністр Рамсей Макдональд і король Георг V із родиною.

Перше успішне сходження на Еверест здійснюють 1953 року тибетець Тенцинг Норгей і новозеландець Едмунд Гілларі. 1999-го американські альпіністи знаходять замерзле тіло Меллорі на висоті 8159 м. На його голові – велика рана, щоки скльовані птахами, у кишенях – киснева маска й окуляри. Тіла Ірвіна не виявили. Вважають, він упав в ущелину.

Автор: wikimedia.org
  Британські солдати на борту десантного судна знайомляться з путівником, який видали для них перед висадкою у Франції. 6 червня 1944-го Велика Британія, Канада і США почали Нормандську операцію, або ”Оверлорд”. Вона стала найбільшою десантною кампанією в історії. Участь узяли понад 3 мільйони осіб. Нею відкрили Західний фронт у Другій світовій війні в Європі і почали звільнення Франції від нацистських військ
Британські солдати на борту десантного судна знайомляться з путівником, який видали для них перед висадкою у Франції. 6 червня 1944-го Велика Британія, Канада і США почали Нормандську операцію, або ”Оверлорд”. Вона стала найбільшою десантною кампанією в історії. Участь узяли понад 3 мільйони осіб. Нею відкрили Західний фронт у Другій світовій війні в Європі і почали звільнення Франції від нацистських військ

"Виборчі права громадян Сполучених Штатів не повинні відбиратися чи обмежуватися через статеву приналежність. Конгрес має забезпечувати їх для осіб обох статей", –

йдеться у 19-й поправці конституції США, яку прийняв Конгрес 4 червня 1919-го. Вона дала жінкам змогу брати участь у виборах. Доти голосувати могли тільки чоловіки. Жіночі спілки вимагали зрівняти їх у правах протягом 60 років. Поправку ратифікували в усіх штатах, і вона набула чинності у серпні 1920-го

25500 примірників роману англійця Джорджа Орвела "1984" видали 8 червня 1949-го в Лондоні. Написав його за сім місяців до того. У назві використав рік завершення роботи, але поміняв місцями дві останні цифри. У творі йдеться про деградацію особистості в умовах тоталітарної системи. Уперше використав терміни, що прижилися в англійській мові. Вираз "Старший брат пильнує за тобою" почали вживати в разі надмірного контролю і насильницького підпорядкування

Місто Новий Амстердам у Північній Америці перейменували 4 червня 1664-го на Нью-Йорк. Торговельну факторію тут заснували за 50 років до того голландські колоністи. Її захопили англійці, які прибули на чотирьох кораблях. Назвали на честь ініціатора нападу – герцога Йоркського. Голландці визнали місто власністю англійців через три роки. За це отримали від них колонію Сурінам у Південній Америці.

4 червня 1784-го в Ліоні француженка 24-річна Елізабет Тібль піднялася на повіт­ряній кулі на висоту 2591 м. Переодягнулась у костюм римської богині Мінерви й виконала оперну арію. За польотом спостерігав король Швеції Густав ІІІ. Він нагородив її як першу жінку, що піднялася в повітря на літальному апараті. Елізабет також побила рекорд висоти – її попередники сягнули позначки 900 м.

4 червня 1874 року у Львові відбулися перші збори Товариства імені Тараса Шевченка. Місто належало Австро-Угорщині. Гроші на діяльність товариства зібрали письменники й митці Наддніпрянщини – українських земель у складі Російської імперії. Там діяв Валуєвський циркуляр, що забороняв україномовні видання. За отримані кошти члени товариства відкрили у Львові друкарню для випуску книг українською мовою. Видавали часописи "Правда" і "Зоря".

Зараз ви читаєте новину «Тіло першопрохідця Евересту знайшли через 75 років». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 262
Голосування Який з українських музичних фестивалів цього літа ви вважаєте найкращим?
  • Atlas Weekend
  • UPark Festival
  • Файне місто
  • Leopolis Jazz Fest
  • ZaxidFest
  • Джаз на Дніпрі
  • Бандерштат
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути
Погода