"Цю історію досі розповідають у кожному селі на островах. Смерть Паттесона припинила торгівлю рабами. Він врятував меланезійців своєю загибеллю", – писав англієць Чарльз Фокс (1878–1977) із Соломонових островів про вбивство місіонера Англіканської церкви 44-річного Джона Паттесона 20 вересня 1871-го на острові Нукапу.
Паттесон народився в Лондоні. Його батько був суддею, підтримував англіканських місіонерів. Дав сину хорошу освіту. 1849-го Джон подорожував Європою, вивчив іврит, арабську та німецьку мови. 24 вересня 1854 року отримав сан священника. Зустрівся з єпископом із Нової Зеландії, який прибув у Велику Британію. Попросився поїхати з ним в Океанію та служити місіонером.
На борту корабля "Герцог Портлендський" у березні 1855-го прибув у порт Окленд у Новій Зеландії.
"Він був високий і спортивний, чудовий гравець у крикет. Із серйозним, ніжним і красивим обличчям, що приваблювало, – записав спогади знайомих місіонера Чарльз Фокс. – Європейці вважали його серйозним. Аборигени – веселим. На островах ходив босоніж, одягнений у сорочку та штани, підкочені вище колін".
Джон Паттесон плаває між островами Меланезії на кораблі "Південний хрест". Читає проповіді аборигенам, які потерпають від європейців-работорговців. Примусова праця заборонена, але шахраї називають викрадених найманими працівниками. Через це туземці вороже ставляться до місіонерів. На островах Санта-Крус пастора з помічниками обстріляли з луків. Представників єпископа поранили, й згодом вони померли від правця.
"Схід і захід не можна змусити думати за однією схемою, – писав Паттесон. – Церква Христа має бути місцем для всіх. Намагаємося змінити острів'ян, а самі змінюватися не хочемо. А потрібно підлаштовуватися під їхні потреби й погляди".
Знайомиться з туземцями – роздає подарунки і вивчає мову
Коли припливає на новий острів, то спочатку знайомиться з туземцями – роздає подарунки й вивчає мову. Перекладає Євангеліє.
"Він не жив окремо, а завжди був із нами другом, поважав кожного, – згадував про Паттесона меланезієць Едвард Вогала. – Ніколи не намагався зробити нас британцями, як це було до нього".
16 вересня 1871-го пастор прибуває до острова Нукапу, де кількома місяцями раніше на аборигенів напали работорговці. Викрали п'ятьох юнаків і заявили, що служать пастору. Дядько одного з них – Теадул – вирішив убити першу білу людину, яка з'явиться на острові.
– З нами сьогодні може статися будь-що, – попереджає Джон своїх учнів перед висадженням. Із ним пливуть помічники Джон Нгонгоно та Джеймс Мініп.
Вождь тамтешнього племені знає пастора. Приймає його в будинку для гостей. Наказує принести їжу й іде у справах. З місцевих у будинку лишається Теадул. Бере важку палицю для вибивання тканини і б'є місіонера по голові. Англієць помирає.
Теадул тікає човном, але інші острів'яни його наздоганяють і вбивають.
Жінки миють тіло Джона Паттесона, загортають у килим, кладуть у каное з пальмовою гілкою в руці і спускають на воду.
Місіонера оголошують святим мучеником Англіканської церкви. Британська адміністрація вирішує покінчити з работоргівлею у своїх колоніях в Тихому океані. Карає порушників.
167 секунд тривало вільне падіння інструктора-випробовувача парашутів 35‑річного Василя Романюка 25 вересня 1945‑го. Військовий походив із Драбова – тепер селище в Золотоніському районі на Черкащині. Вистрибнув із літака на висоті 13,1 км. Парашут розкрив, коли до землі залишався кілометр. Побив тодішні досягнення у висоті стрибка й тривалості падіння. Нинішній рекорд належить американцю 57‑річному Алану Юстасу. 2014‑го стрибнув із висоти 41 км зі спеціальної повітряної кулі. Був у скафандрі. Летів 15 хв.
"Навіщо нам обговорення, коли й так всі згодні? Королі – це монстри. Їхні суди – це майстерні злочинності, передпокій корупції і лігво тиранів. Історія монархів – це мартиролог народів!" –
заявив абат 42-річний Анрі ГРЕГУАР під час розгляду депутатами Національного конвенту в Парижі постанови про скасування монархії 21 вересня 1792-го. Більшість хотіли проголошення республіки. Постанову прийняли одноголосно
22 вересня 1236 року між військом Лівонського ордену й племенами жемайтів і земгалів відбулася битва біля міста Шяуляй – тепер Литва. Папа Римський Григорій IX відправив військо підкорити балтські племена, які були язичниками. Бій зав'язався на болотах, де лицарям в обладунках було важко рухатися. Місцеві вбили магістра ордену й багатьох хрестоносців. Проти тих повстали інші племена. Відвоювали раніше втрачені землі.
Студент 17-річний Дмитро Романюк кинув яйце у прем'єр-міністра Віктора Януковича, 54 роки, під час його візиту в Івано-Франківськ 24 вересня 2004-го. Політик знепритомнів. У нього поцілили важким предметом, що спричинив черепно-мозкову травму, заявили у пресслужбі. Романюк зараз працює топменеджером в Укрзалізниці.
Давньогрецький храм Парфенон обстріляли в Афінах із гармат військові міста-держави Венеція 26 вересня 1687 року. Намагалися відвоювати його в Османської імперії. У приміщенні зберігався порох, який вибухнув і зруйнував святиню. Згодом турки повернулися й вибили венеційців. На території Парфенона звели мечеть.
Коментарі