2 серпня 1949 року академік Володимир Філатов у клініці Українського експериментального інституту очних хвороб в Одесі провів тисячну операцію з пересадки рогівки. Саме цей науковець винайшов метод, при якому не відбувалося помутніння рогівки ока, що було основним ускладенням при даній маніпуляції.
Експерименти по пересадці рогівки проводили ще з кінця ХІХ століття, проте ті не були успішними. Першою вдалу трансплантацію зробив Едуард Цирм 7 грудня 1905 року. Його успіх сподвиг інших офтальмологів випробувати цей метод лікування, але їхні спроби приводили до помутніння рогівки з часом. Лише у 30-х роках кількість успішних операцій збільшилась.
Створення нових інструментів, шовного матеріалу, антибіотиків і банків зберігання очей дозволило до 1960-х років досягти високих результатів з трансплантації рогівки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Незрілу катаракту оперують 10 хвилин
Дана операція називається кератопластика. Під час хірургічного втручання пошкоджену ділянку рогівки пацієнта замінюють донорським трансплантатом. Процедура дозволяє покращити зір при хворобах, що вражають рогівку, і відновити пошкодження, отримані при травмах ока. Рогівка не містить кровоносних судин. Тому у більшості випадків приживається. У першій період після операції пацієнту призначають препарати, щоб уникнути відторгнення трансплантата. За кілька місяців з ока знімають шви. Протягом кількох років рекомендують уникати важких фізичних навантажень.
В Україні кератопластику проводять у багатьох містах. Вартість у середньому становить 30 тисяч гривень.
22 квітня 1969 року у Х'юстоні доктор Мур провів першу у світі трансплантацію ока людині. Реципієнтом став Джон Медден. Йому пересадили рогівку, кришталик і райдужну оболонку.
Коментарі