В Україні триває п'ятий етап вакцинації від коронавірусу. Щеплюють усіх охочих від 18 років із пріоритетом для вразливих груп населення.
Вакцинацію проводять у більшості закладів первинної медичної допомоги та в центрах масової вакцинації в різних містах України. Вакцинують людей Pfizer, CoronaVac, AstraZeneca й Moderna.
У Черкасах працює два центри масової вакцинації. У міському будинку культури ім. Івана Кулика щеплюють у суботу й неділю з 09:00 до 16:00. У ТРЦ "Любава" на третьому поверсі вакцинують щодня з 11:00 до 18:00.
За пів години після відкриття біля центру вакцинації в "Любаві" вишикувалася черга з восьми пенсіонерів і двох дівчат.
"Ой, треба фото зробити й закинути в Instagram, типу "Які ми відважні, що пішли на вакцинацію", - каже довговолоса блондинка до подруги, гортаючи телефон.
Дівчата голосно розсміялися, на що відразу дістали зауваження від однієї з пенсіонерок.
На вході в центр вакцинації стоїть 40-річна жінка в медичному халаті. Пояснює людям, куди йти та що робити. Пенсіонери обступають її та шепочуть: "А це все безплатно? Чим і як вакцинують у вас?".
"Так, усе безплатно. Треба лише документ, який посвідчує особу. На вибір у нас є три вакцини: Pfizer, CoronaVac, Moderna", - відповідає медик і далі пояснює. - Ви заходите за чергою і пишете згоду на вакцинацію. Потім підійдете на електронну реєстрацію. Після цього - до столу, де проводять щеплення. Один медик перевірить ваші дані, інший зробить щеплення. Потім 20 хвилин посидите в зоні відпочинку. Це потрібно для того, щоб простежити за реакцією організму на вакцину".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакцинували 90% населення за тиждень
"Хто на Pfizer?", - голосно вигукнула медик.
"Ми", - підняли руку декілька осіб.
"Один, два, три, чотири, п'ять. І там, ще шоста сидить медсестра", - рахує жінка й звертається до колег. - Може не вистачити".
За кілька хвилин оголошують, що Pfizer лишилася лише одна доза.
У холі чути гул. Люди розгублюються, не знають, чим вакцинуватися. Інші препарати не визнають.
"Не серйозно, чого ми тоді прийшли. Відпросилися з роботи спеціально, а Pfizer немає", - говорить хтось із черги.
"А що, Pfizer немає?", - запитують люди, які щойно прийшли.
"Немає. Є лише Moderna й CoronaVac", - відповідає медик на вході.
"А Moderna чия?", - запитує кремезний чоловік.
"Америка", - відповідає медик.
"О, ну то чого ви хвилюєтеся? Я буду", - додав чоловік і переступив поріг центру.
Медик на вході пояснює, що не знає, коли з'явиться Pfizer. Проте люди не припиняють запитувати про вакцину.
"Можливо, вийде на якийсь день записатися. Чи що мені робить? Я іншою не вакцинуватимуся", - каже пенсіонерка років 68.
"Пані, скажіть, будь ласка, а коли буде Pfizer?", - лунає з черги.
"Ми не маємо інформації, коли з'явиться Pfizer, - знову терпляче повторює жінка на вході. - У нас є тільки дві вакцини. І ваш вибір, робити щеплення ними чи ні. Ми не маємо права нав'язувати".
"CoronaVac, Moderna - є охочі?", - знову голосно запитали в центрі.
"Так", - відповіли декілька осіб і зайшли всередину. Решта людей, не отримавши вакцину, пішли.
"Треба шукати інший центр", - сказала пишнотіла короткострижена жінка.
За скляними дверима в пункті щеплення є три місця для заповнення згоди. Електронну реєстрацію проводить невисокий хлопець в окулярах, на ім'я Антон. Поруч стоять три столи, де колють вакцину.
"Добрий день, ваш паспорт, будь ласка. Ви шульга чи правша?", - запитує 30-річна жінка, яка звіряє дані особи перед щепленням. - Правша? Значить, колоти будемо в ліве плече".
Жінка років 50 у темно-синьому довгому халаті мовчки набирає вакцину у шприц.
"Пластир ховаєте, плече оголюєте", - говорить жінка, яка перевіряє документи. - Сьогодні треба пити багато води й не можна вживати алкоголь. Якщо температура понад 38 градусів - п'ємо парацетамол. На другу дозу приходьте через 28-48 днів".
"Коли?", - запитує чоловік з сивим волоссям, як молоко.
"Через чотири тижні, запишіть собі", - голосніше пояснює медик.
Біля сусіднього стола для щеплення сидить довговолоса дівчина. Дивлячись на шприц, ніяковіє - боїться уколу.
"Боїмося разом", - пояснює дівчині медсестра. - Ви ж затискаєтеся, і м'язи напружуються. Як я вас уколю?".
Дівчина скривилася, втиснула шию в плечі й відвернулася від лікаря. У цей час медик проколола шкіру голкою.
Приблизно о 12:30 біля пункту вакцинації немає нікого. Багато людей сидять після щеплення в зоні відпочинку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У країні почали вакцинувати дітей 5-11 років
"Я встигла щепитися Pfizer, дочка - CoronaVac. Робили вперше. На вакцинацію довго наважувалися. Страшно, бо немає жодних гарантій, що тобі не стане гірше", - каже 45-річна черкащанка Олена.
"А я щепився другою вакциною Pfizer і в нісенітниці про те, що вакцина небезпечна, не вірю, - голосно говорить 56-річний Микола Іванович у зоні відпочинку. - Я прийшов, зареєструвався, написав згоду, вколовся і все. Після першої дози сильних побічних ефектів не відчув".
40-річна черкащанка Валентина говорить, що майже рік не могла зробити щеплення: "То треба через лікаря зареєструватися, то через "Дію", в яку я взагалі не можу зайти. То вакцинують тільки на вихідні. А зараз, нарешті, зручно все зробили".
У зоні відпочинку чути, як високий чоловік років 35 розмовляє телефоном: "Так, щепився. Сподіваюся, житиму".
Через декілька хвилин голосно дзеленчить телефон.
"Алло, мамо! Як ти там? Бо я ще в Черкасах вакцинуюся. Закрутилася і не зателефонувала, вибач, - емоційно говорить худорлява невисока 50-річна жінка в окулярах. - Та що таке говориш, хто б на нас кричав, тут вакцинують по-людськи. Лікарі привітні, все гаразд".
У центрі вакцинації ТРЦ "Любава" щодня щеплення отримують понад 2 тис. осіб. 27 липня загалом в Черкасах вакцинували 5918 осіб. Від початку вакцинації в Черкаській області щепили 111077 осіб.
11 липня вакцина Pfizer стала доступною в центрах Covid-вакцинації в Україні. Першим містом, в якому прищеплювали населення цією вакциною, став Чернігів. 686 осіб вакцинувалися вакциною Pfizer у торговому центрі Hollywood і ще 420 осіб отримали щеплення в ЦУМ Чернігова. Охочих отримати вакцину CoronaVac в цей день виявилося не багато - всього 194 людини.
Коментарі