Понеділок, 13 липня 2020 14:04

Обробка аерозольними дезінфекторами нічого не дає: як не заразитись у стоматолога

Обробка аерозольними дезінфекторами нічого не дає: як не заразитись у стоматолога
За словами Заблоцького, перед тим, як записатися на прийом, попросіть, щоб вам показали клініку. Фото надане Ярославом Заблоцьким

В період пандемії коронавірусу людям все одно інколи потрібно звертатися до лікарів. Але іноді дехто настільки боїться заразитися, що відкладають навіть візит до стоматолога. Цього робити не варто, просто необхідно переконатися, що клініка, до якої ви звертаєтеся – безпечна.

Як обрати безпечний медзаклад і на що звернути увагу, Gazeta.ua розповів Ярослав Заблоцький, засновник мережі стоматологічних клінік.

"Якщо ви вже визначилися із закладом, то необхідно познайомитися із його сайтом. Це дасть першу уявлення про те, наскільки клініка може гарантувати вашу безпеку - мають бути наведені конкретні аргументи, а не просто фраза "у нас якісно та безпечно". Яким чином клініка захищає своїх пацієнтів та персонал, як дезінфікуються приміщення та інструменти. На сайті ви маєте знайти відповіді на ці питання", - розповів Заблоцький.

Чи потрібні бахіли?

Якщо ви переступаєте поріг клініки, і вам пропонують одягати бахіли, то це не зовсім правильно.

Зважаючи на сьогоднішню ситуацію з коронавірусом, бахіли необхідніші лікарям і персоналу. Саме вони міняють одяг, захищаючи себе від інфікованих людей. Пацієнтові, навіть в епоху COVID-19, бахіли непотрібні. Тому що, коли людина знімає уже брудні бахіли руками, в цей момент можна інфікуватися.

Отже, бахіли – це перший "дзвіночок", що власники закладу знаходяться у хибних уявленнях про безпеку пацієнтів або ще банальніше – економить на прибиральницях.

На що варто звернути увагу

Перед тим, як записатися на прийом, попросіть, щоб вам показали клініку. Перше, на що потрібно звернути увагу – чи на меблях у кабінетах стоять інструменти лікаря, матеріали для пломби і так далі. Наприклад, у нас, коли відбувається стоматологічний прийом, то більшість інструментів працює разом з водою. Віруси, зокрема гепатиту С і COVID-19 живуть в слині. І коли слина пацієнта перемішується з водою, яка подається в інструменти, утворюється аерозоль, він розлітається по кімнаті і осідає на усіх поверхнях. Треба розуміти, чи готовий кабінет для прийому вас чи вашої дитини, чи реально його помити після кожного пацієнта. Якщо там безліч полиць, баночок, коробочок, то навряд чи це можна зробити.

У стоматологічних клініках обов'язково треба звернути увагу на те, чи на бор-машині стоїть наконечник. Це такий інструмент, у який встромляються стоматологічні бори. Якщо наконечник уже стоїть, імовірність того, що він інфікований, дуже висока. Стандарти безпеки такі: цей пристрій мають одягати спеціально для вас, ви маєте бути переконані, що він абсолютно стерильний, продезінфікований і запакований у спеціальний крафт-пакет.

Таких наконечників у клініці має бути багато, а вони недешеві. Це інвестиція у здоров'я та безпеку пацієнтів. Правильна дезінфекція триває годину, потім ще інструмент повинен охолонути. Обробка аерозольними дезінфекторами перед пацієнтом нічого не дає, це не є повністю безпечно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Covid-19 у Києві: оголосили нові дані про хворих

Вимоги до медичних меблів

Далі зверніть увагу на медичні меблі. Крісло має бути без швів, бо саме у них можуть жити мікроорганізми, які важко видалити.

Меблі в кабінеті мають бути металевими, стільниці або кам'яними або зі спеціального пластику, щоб вони витримували режим дезінфекції.

Стерильність понад усе

Далі – необхідно попросити показати кабінет стерилізації. Там необхідно побачити де обробляться згадані вище наконечники, скільки саме їх у клініці.

Для десяти кабінетів необхідно мати 100 таких наконечників, щоб забезпечити циклічність стерилізації. Обов'язково має бути термодезінферктор. Це найсучасніша машина для відмивання інструментів від слини і крові попередніх пацієнтів. Поцікавтесь, чи є автоклави класу "В". Вони дезінфікують усі стоматологічні інструменти при температурі 134 градуси за 60 хвилин. Ці апарати автоматизовані, їх неможливо відкрити та перервати процес стерилізації. Саме там, в автоклавах, не виживають жодні віруси та бактерії.

Операційна – підвищені вимоги

Ви маєте право звернули увагу і на операційну або кабінет для складних процедур. Бажано, щоб це робилося в приміщенні, яке дуже ретельно готується до вашого візиту. Де є можливість витерти навіть стіни (вони мають бути із плитки). Столи та тумбочки не мають бути прикручені до стіни, а на колесах, як і інші апарати та медична техніка.

Адже операційна – це місце підвищеного ризику. І за меблями, які неможливо відсунути, накопичується бруд, саме там живе так звана лікарняна інфекція, а це ризик для вас. Тому вам необхідно переконатися, що кабінет, в якому вам робитимуть операцію, можна ретельно вимити.

Як захистити медичний персонал

На сьогодні є підтверджені факти, що вірус COVID-19 знаходиться в слині, а зуби, як ми розуміємо, неможливо лікувати в масці.

Слина перемішується з водою під час лікування, цей аерозоль розприскується не тільки на меблі, а і на обличчя лікаря. Тому, зважаючи на ризики, лікар має бути в респіраторі високого класу захисту, який можна використовувати протягом восьми годин. Зверху одягається ще одна маска, яка змінюється після кожного пацієнта.

Також лікарю необхідно одягнути шапочку і спеціальний щиток, який повністю захищає обличчя від аерозолю, дві пари рукавичок, а також спеціальний комбінезон, щоб захистити навіть волосся та шию, і наостанок бахіли. Такий комплект коштує щонайменше 600 грн.

Лікування зубів під час ГРВІ може спричинити довший і тяжчий період відновлення організму. Окрім цього, хворий наражає на небезпеку лікарів та інший медперсонал.

Зараз ви читаєте новину «Обробка аерозольними дезінфекторами нічого не дає: як не заразитись у стоматолога». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода