середа, 31 липня 2024 09:46

Між підвищеною тривожністю та деменцією знайшли міцний зв'язок: що з'ясували науковці

Між підвищеною тривожністю та деменцією знайшли міцний зв'язок: що з'ясували науковці
Деменція: розлад, який розвивається через підвищену тривожність Фото: pinterest

Підвищена тривожність може втричі збільшити ризик розвитку деменції з часом.

Нове дослідження команди австралійських учених стверджує, що тривожність збільшує тривалість та час появи цього поширеного розладу, пише CNN.

Це перше дослідження, в якому вивчається зв'язок між різним ступенем тривожності та ризиком розвитку деменції з часом, а також вплив часу виникнення тривожності на цей ризик.

"Тривожність тепер можна вважати нетрадиційним фактором ризику розвитку деменції", - повідомила провідна авторка дослідження, австралійська лікарка-геронтологиня Кей Кхайн.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, понад 55 мільйонів людей у всьому світі страждають на деменцію, і очікується, що до 2050 року це число збільшиться до 139 мільйонів. Крім того, це захворювання є однією з основних причин смерті. Автори дослідження стверджують, що тривалість тривожності в людини є важливим аспектом вивчення ризиків розвитку деменції.

В австралійському дослідженні, яке тривало 20 років, взяли участь 2132 особи віком від 60 років. Після початку дослідження було проведено три оцінки стану здоров'я з інтервалом у п'ять років, під час кожної з яких дослідники вимірювали тривожність учасників.

Під час дослідження вчені розділили учасників на кілька груп:

з хронічною тривожністю - розлад діагностували під час першої та другої оцінки;

з вирішеною тривожністю - розлад діагностували лише під час першої оцінки;

вперше виникла тривожність - розлад виявили лише під час другої оцінки.

Зрештою у 64 учасників дослідження розвинулася деменція. Водночас у людей з хронічною або вперше виниклою тривожністю ризик розвитку деменції був утричі вищим, ніж в інших групах. У середньому деменція розвивалася за 10 років після встановлення діагнозу "підвищена тривожність".

Автори дослідження зазначили, що люди, яким вдалося впоратися з підвищеною тривожністю менше ніж за п'ять років (час від першої до другої оцінки), мали такі самі ризики розвитку деменції, як і ті, хто не мав тривожності зовсім.

На думку вчених, це дослідження підтверджує раніше отримані дані про вплив стресу на розвиток хвороби Альцгеймера. Тому терапія, спрямована на зменшення тривожності, може допомогти знизити ризик захворювання на будь-який вид деменції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали основний продукт для роботи мозку

Автори дослідження зазначають, що в експерименті не враховувалися дані про те, як саме деяким учасникам вдалося впоратися з підвищеною тривожністю. Водночас результати дослідження наголошують на важливості раннього та послідовного вирішення цієї поширеної в сучасному світі психологічної проблеми.

Крім того, дослідники припустили, що виникнення підвищеної тривожності може бути раннім проявом деменції.

"Зниження когнітивних здібностей у людини може сприяти тривожності, наприклад, вчинення помилок або збентеження в соціальних ситуаціях", - пояснив один з авторів дослідження.

Автори стверджують, що люди з тривожністю також частіше роблять нездоровий вибір, наприклад, неправильно харчуються чи курять.

Якщо ведете малорухливий спосіб життя, згадайте, коли востаннє вставали і гуляли.

Науковці зробили висновок, що сидячий спосіб понад 10 годин на день пов'язаний із вищим ризиком деменції. Тому варто взяти до уваги старовинну пораду вставати і ходити кожні 20-30 хвилин або принаймні раз на годину. Людям не призначено сидіти чи лежати протягом тривалого безперервного періоду часу.

Зараз ви читаєте новину «Між підвищеною тривожністю та деменцією знайшли міцний зв'язок: що з'ясували науковці». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути