Ексклюзиви
пʼятниця, 17 квітня 2020 13:45

"Хворобу монархів" не змогли подолати й у XXI столітті

"Хворобу монархів" не змогли подолати й у XXI столітті
У хворих на гемофілію не вистачає факторів згортання крові, це призводить до тривалих і небезпечних крововиливів. Фото: Racurs.ua

17 квітня відзначають День боротьби з гемофілією. Цю дату обрали в честь дня народження Френка Шнайбеля - засновника Всесвітньої федерації гемофілії. За підрахунками, у світі близько 350 тис. хворих, в Україні - 3 тис.

Гемофілія - це генетичне захворювання, пов'язане з порушенням зсідання крові в організмі. На нього хворіють переважно чоловіки. Жінки є носіями і передають його своїм дітям.

Хворобу з подібними симптомами описували ще у давньоєврейській релігійній літературі у ІІ столітті до н. е. Рабини помітили генетичний характер цього захворювання. Тому, якщо після обряду обрізання хлопчик невдовзі помирав від кровотечі, то наступних синів у родині звільняли від цього релігійного обов'язку. Також у народі гемофілію називали "хворобою монархів", через припущення, що вона виникає внаслідок інцесту, який був популярний серед правлячих династій. Від цієї хвороби страждав син останнього монарха Російської імперії Миколи ІІ - Олексій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яку хворобу спричиняють пестициди

Недуга зустрічається украй рідко - 13-18 випадків на 100 тис. чоловічого населення. Найчастіше проявляється у дитинстві. Ознаками є часті кровотечі, які важко зупинити. Також можуть виникати крововиливи у великі суглоби, навіть без травм. У більшості випадків хвороба вражає коліна і лікті. Іноді супроводжується підшкірними гематомами і кровотечами з носа.

Хворі на гемофілію мають високий ризик інвалідності. В Україні неповносправними стають майже 90% дітей у віці до 14 років, а після 21 року відсоток сягає майже 100. З технологіями ХХІ століття досі не винайшли способу, яким можна вилікувати гемофілію. Основою терапією є постійне введення препаратів, які містять фактори згортання крові. Своєчасна діагностика та регулярна медикаментозна підтримка дозволяє хворим продовжити життя.

У світі налічують понад 7000 різних видів рідкісних захворювань і розладів. Якщо зібрати всіх людей із такими хворобами в одній країні, вона стала б третьою за кількістю населення на планеті.

Зараз ви читаєте новину «"Хворобу монархів" не змогли подолати й у XXI столітті». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути