У цей день у 1844 році помер англійський хімік і фізик Джон Дальтон. Учений відкрив і досліджував кольорову сліпоту. Його ім'ям назвали хворобу дальтонізм. Це спадкова, іноді набута особливість зору: людина не розрізняє один, декілька чи усіх кольорів.
Більшість життя Дальтон не підозрював, що з його власним зором щось не так. Займався оптикою і хімією. Виявив свій дефект завдяки захопленню ботанікою у 1794 році. У вченого не виходило відрізнити блакитну квітку від рожевої. Вважав, що в класифікації квітів щось наплутали. Казав, що квітка, яка вдень при світлі сонця була ніби-то небесно-блакитною, при світлі свічки виглядала темно-червоною. Колеги дивного перетворення не бачили, крім рідного брата. Дальтон здогадався, що з його зором щось не так і що проблема ця успадкована. Страждав на рідкісну форму дальтонізму — дейтеранопію - око не вловлює світла хвиль середніх довжин.
"Та частина картини, яку інші називають червоною, мені здається тінню або просто погано освітленою. Оранжевий, зелений і жовтий здаються відтінками одного кольору, від інтенсивного до блідо-жовтого", - писав Дальтон. Окрім фіолетового і блакитного кольорів він міг нормально розпізнавати тільки жовтий.
Дальтонізм вважали "несерйозною" хворобою, поки в 1875 році в Швеції не сталася велика залізнична катастрофа. Перед слідством, яке велося по цій справі, стояло невирішене питання: як машиніст міг не помітити червоний сигнал семафора? Він дивом залишився в живих і запевняв, що вів склад на зелене світло. Експерт-фізіолог Гальмгрен показав машиністу кілька мотків різнобарвною вовни і попросив його назвати колір кожного з них. Показуючи на червоний, підсудний заявив, що це – зелений.
Після появи транспортних засобів та авіації хворобу стали "шукати" ретельніше. Нещодавнє дослідження англійських учених, доводить, що дальтоніки можуть розрізняти відтінки, недоступні тим, у кого зір вважається нормальним. Наприклад, розрізняти до 15 відтінків кольору хакі, які майже не розрізняють учасників контрольної групи з нормальним зором.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яким бачать світ дальтоніки
Діхроманти можуть не розрізняти червоний колір - протанопія, зелений – дейтеранопія, або фіолетовий - трітанопія. Спадковий дальтонізм вражає 8% чоловіків і 0,5% жінок. Ген, що кодує білок, відповідальний за сприйняття кольорів, розташований у Х-хромосомі. Дальтонізм проявляється лише тоді, коли в наборі хромосом не буде жодної правильної копії гена.
Дальтонізм безпечний для здоров'я людини, але може погіршити якість життя.
Вчені Бірмінгемського університету створили контактні лінзи, щоб дальтоніки могли розрізняти кольори.
Коментарі