14 червня відзначається Всесвітній день донора крові. Про це вирішили у травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров'я в Женеві.
Дата обрана не випадково – саме цього дня народився Карл Ландштейнер, австрійський учений, що відкрив групи крові у людини та виявив резус-антиген.
У цей день звертається увага на необхідність регулярної здачі крові для запобігання її дефіциту в лікарнях.
Перше успішне переливання крові, що врятувало життя жінки через післяпологового кровотечі, було проведено англійським акушером-гінекологом Джеймсом Бланделл у вересні 1881 року.
Сьогодні в світі завдяки донорам щорічно збирається 112.5 мільйонів одиниць крові (1 одиниця - 450-500 мл крові).
В Україні є приклади донорів, на яких можна рівнятися. Наприклад, Миколаїв Володимир Костянтинович, житель Дніпра, протягом 40 років здав більше 520 літрів крові, включаючи понад 230 літрів плазми. Він отримав звання Героя України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вперше у світі жінка народила за раз дев'ять дітей
Щороку під егідою ВООЗ та ряду інших організацій Міжнародний День Донора Крові має певний заклик. У 2017 році основне гасло: "Що ти можеш зробити? Здати кров. Здати зараз. Здавати часто".
Цікаво, що для поповнення втраченої крові і лікування ряду захворювань раніше лікарі найчастіше переливали не кров, а зовсім чужорідні для організму рідини: молоко тварин, грудне молоко, червоне вино, кокосову воду та ін.
Коментарі