Жировик може перерости у злоякісну пухлину

Автор: ФОТО НАДАВ ІГОР БІЛЕЦЬКИЙ
  Ігор Білецький, завідувач хірургічного відділення №1 Черкаської міської лікарні швидкої допомоги оглядає 45-річного пацієнта. Чоловік має жировик завбільшки з велике яблуко
Ігор Білецький, завідувач хірургічного відділення №1 Черкаської міської лікарні швидкої допомоги оглядає 45-річного пацієнта. Чоловік має жировик завбільшки з велике яблуко

Його видаляють за 10 хвилин

— Три роки тому на литці намацала ущільнення завбільшки з копійку. Не боліло. З часом виросло. Звернулася в поліклініку. Хірург сказав, що це жировик. Запропонував вирізати, — каже 33-річна Богдана Тищенко з Черкас.

Жировик, або ліпома — доброякісне новоутворення підшкірної клітковини та міжм'язового простору. Найчастіше проявляється в місцях, де є жировий прошарок.

— Здала аналізи і кров на згортання, — про­довжує. — Оперували під місцевим наркозом 10 хвилин. Тричі була на перев'язках, потім зняли шви. Ніяких слідів не залишилося. А в моєї тітки було два жировики на спині. Теж видаляли. Але в поліклініці вичистили неякісно, і за пів року на тому місці з'явився знову. Вдруге пішла до хірурга в лікарню. Видалив повністю, але на місці більшого жировика є ледь помітна впадина і шрам.

— Ліпоми безболісні. Можуть виникати на будь-якій частині тіла. Часто з'являються на спині, шиї, плечах, животі, а також на руках і стегнах, — розповідає 61-річний Ігор Білецький, завідувач хірургічного відділення №1 Черкаської міської лікарні швидкої допомоги. — Жировик можна виявити на дотик або візуально. Якщо натиснути на нього кінчиками пальців, відчувається, що він рухомий, м'який і рихлий. Шкіра над ним не змінює кольору. Зазвичай ліпоми невеликих розмірів, бо люди не затягують з візитом до лікаря.

Інколи новоутворення можуть з'являтися на внутрішніх органах — легенях, нирках, органах черевної порож­нини.

— Років 30 тому видалив 15-кілограмову ліпому між кишечником і спиною. Вона розрослася щупальцями поміж судинами. У ній була жирова тканина. 34-річний пацієнт не міг ні ходити, ні їсти, ні дихати нормально. Схуд, а живіт був більший за нього. Операція тривала 3 години. Очевидно, що ліпома в пацієнта росла від народження. Років за 10 після операції зустрів його, мав нормальний вигляд, — говорить Ігор Іванович.

Ліпоми можуть бути поодинокі чи множинні.

— Якось до мене звернувся хлопець, тіло в якого було все в ліпомах. Одна біля одної. Нарахував їх понад 100, завбільшки від 2 до 5 сантиметрів. Видалив найбільші за 2 години під загальною анестезією.

Причиною ліпом є генетичне захворювання, що пов'язане з недостатнім виробленням ферменту для розщеплення жирів. При цьому порушенні в рідкісних випадках розвивається хвороба Маделунга. Вона характеризується помітним ростом жирових мас. Виникає на шиї, а потім розростається аж до вух і очей. Здавлює судини, трахею і горло. Людина звертається по допомогу тільки тоді, коли починає задихатися.

— У моїй практиці таке зустрічав двічі. Першого разу я видалив основну масу, бо все прибрати було нереально. Другий випадок був, коли вже з'явилася процедура ліпосакція. Це менш травматичне й поетапне видалення жирової тканини. Тому я направив пацієнта до пластичного хірурга, — каже Ігор Білецький.

Жировики обов'язково видаляють, якщо вони розташовуються близько до судин і нервів, або їх здавлюють. Зокрема на поясі, над плечем у жінок, на шиї, де ймовірно натиратиметься шкіра.

— Видаляти потрібно, якщо вони ростуть чи мають косметичну проблему. Операція триває хвилин 5–10. Зазвичай ліпоми не становлять загрози для здоров'я. Але в поодиноких випадках можуть перероджуватися у злоякісну пухлину м'яких тканин. Тому при виявленні новоутворення важливо звернутися до лікаря й обстежитися. Не рекомендують видалення жировиків під час вагітності, при цукровому діабеті, гострих запальних захворюваннях і порушенні згортання крові.

Зараз ви читаєте новину «Жировик може перерости у злоякісну пухлину». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути