Стресостійкість і репродуктивний успіх залежать від одних і тих же антистресових білків-шаперонів: чим їх більше, тим краще організм бореться зі стресом і тим довше він проживе. При цьому чим менше цих білків, тим більше потомства він залишить.
Людина часто опиняється перед вибором: кинути всі сили на кар'єру, чи, навпаки, більше уваги приділяти сім'ї і дітям. Схоже, такий же вибір має місце на всіх рівнях життя: дослідники з Центру регуляції геному в Барселоні (Іспанія) повідомляють, що нематоди Caenorhabditis elegans, найкраще справляються зі стресом, довше ростуть і гірше розмножуються.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жінки розмножуються швидше й успішніше, ніж чоловіки (ФОТО)
Учені досліджували шаперони - білки, які стежать за самопочуттям інших білків. Якщо організм відчуває стрес, його ферменти починають виходити з ладу, молекули білків втрачають унікальну просторову укладання і перестають виконувати свої функції. Шаперони допомагають стресовим білкам повертати і підтримувати правильну структуру. У нематодах, як пишуть дослідники в журналі Science, шаперони не тільки служать захисною подушкою на випадок стресу, вони ще дозволяють уникнути наслідків деяких мутацій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Після репродуктивного лікування вагітніють 40 відсотків жінок
Учені виявили: чим більше шаперонів з'являлося в клітинах хробаків у відповідь на стресові умови, тим довше ці нематоди жили, але тим повільніше дозрівали й гірше розмножувались. І навпаки: ті нематоди, які гірше були підготовлені до стресу, розмножувались просто прекрасно. При стресі головним завданням стає пережити його і не підставляти під удар потомство: адже цілком імовірно, що якась мутація в наступному поколінні послабить захист від стресу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Від форми чоловічого пеніса залежить продовження роду
Антистресові білки більш-менш схожі серед різних видів, тому вчені вважають, що й у людини на молекулярному рівні може здійснюватися те ж перемикання між стратегією виживання індивідуума і його плодовитістю. З іншого боку, такий висновок цілком підтверджується звичайною життєвою мудрістю: в хвилини життєвих труднощів (і вже тим більше глобальних проблем) людина все-таки не надто схильна дбати про продовження роду.
Коментарі