
— Дев'ять із 10 замовників діють однаково. На початку ремонту не економлять ні на чому, запрошують фахівців, беруть якісні матеріали, — каже будівельник 40-річний В'ячеслав Мірошниченко з Києва. — А в кінці гроші закінчуються і клеять шпалери самі. За пів року я переробляю, бо помилки муляють очі.
В'ячеслав 15 років робить ремонти. Останнім часом клеїть шпалери, бо цим можна займатися протягом усього року. Працює з напарником.
— Набили руку. Двокімнатну квартиру робимо за два дні, на трикімнатну йде три, — розповідає. — Чиста робота, акуратна. Заробляємо більше, ніж коли бетон мішали.
Радить, як обирати й клеїти шпалери. У будівельних магазинах продаються різні за шириною, товщиною, кольором, матеріалом.
— Не раджу брати дорогі брендові, товсті, важкі, — говорить. — Краса і затишок досягаються деталями, а не тлом стін. Шпалери все одно закриються поличками, картинами, меблями, шторами. А забагато яскравих акцентів у кімнаті дратує, буде пшонка-стайл (у маєтку колишнього генерального прокурора Віктора Пшонки оздоблення було вкрите позолотою. Несмак в оформленні інтер'єру називають пшонка-стайлом. — ГПУ). І будь які шпалери за п'ять-сім років захочете змінити. Втратять привабливий вигляд чи набриднуть.
Обирайте шпалери залежно від розміру й розташування кімнати, освітлення. На стенді в супермаркеті всі гарні.
Дорого й красиво виглядають темні оксамитові, з насиченим тлом і великим контрастним малюнком. Але вони не підходять до більшості сучасних квартир, роблять їх візуально меншими, тиснуть.
Хочете темні контрастні шпалери — клейте лише на одну стінку. На інші три беріть світлі однотонні. Інакше зробите грот.
На темних товстих шпалерах завжди видно стики, бо основа матеріалу — зріз — білий. Щоб приховати їх, я затираю порошковим барвником, підбираю під тон. Або маркером.
В'ячеслав Мірошниченко радить брати світлі шпалери з розмитим і неконтрастним малюнком.
— На таких не видно ні складок, ні пухирів, ні розводів після миття, які точно будуть за півроку, — розповідає. — Не тиснуть, підходять під будь-яке оздоблення. У кімнату, на кухню, коридор.
Перед приклеюванням шпалер стіни оглядає. Штукатурку простукує. Якщо є порожнина — відбиває і перештукатурює, бо відпаде. Тріщини підшпакльовує, горбики стісує, двічі вкриває ґрунтовкою. Визначає, з якого боку починатиме — в тому ж місці завершиться крайня смуга.
— Зазвичай — над вікном і за батареєю, — каже. — Там найнепримітніше місце. Раніше розрив малюнка робили в кутку, зараз так не хочуть.
Лазерною рулеткою вимірює периметр кімнати під стелею і над підлогою.
— Не було ще жодної квартири, де вони однакові, — говорить. — Особливо, якщо стіни опуклі, напівкруглі. А клеїти смуги треба вертикально. Натягнута косина розійдеться на шві після висихання. Наклеюю шпалери внапуск і обрізаю з обох боків. Буває рівний і змієвидний. На опуклі стіни не беріть із малюнком, бо не зійдеться ніколи.
Радить, як розраховувати кількість шпалер.
— Із 10-метрового рулону з малюнком іде три смуги, — каже. — Якщо без малюнка і стелі низькі, може вийти і чотири. Я викидаю з кожного рулону перші два-три оберти. Бо тут краї придавлені, на стиках буде видно.
Клей наносить на стіну, а не на шпалери, як робили раніше.
— Не беріть ПВА, — говорить. — При висиханні жовтіє, плями просочуються. І шви закатуйте валиком, а не затирайте ганчіркою. Бо її колір перейде на стіну.
Купує шпалери з однієї партії.
— Вона вказана на етикетці, — розповідає В'ячеслав Мірошниченко. — У різних партіях може відрізнятися колір, тон. Завжди беріть із невеликим запасом. Якщо лишиться — стане в нагоді, коли якийсь вугол дитина обмалює чи покшребе кіт.
В'ячеслав Мірошниченко називає деталі, за які не варто переплачувати.
— Антигрибкова ґрунтовка — маркетинговий хід, — говорить. — Усі вони антигрибкові. Якщо погана вентиляція, висока вологість і є різниця температур — на стінах буде чорнота. Так само дихаючі паперові шпалери. Стіна кілька разів покривається ґрунтовкою, клеєм. Це все не дихає. Не надійтеся, що вологостійкі шпалери щодня дертимете щіткою і не буде видно слідів. Це лише означає, що час від часу їх можна протерти вологою ганчіркою.
Коментарі