Сьогодні, 1867 року швецький хімік Альфред Нобель запатентував динаміт.
Наступного року Нобель заснував заводи по виробництву динаміту в 11 країнах. Виробництво динаміту за кілька років зросла в сотні разів - якщо в 1868 році було вироблено всього 20 тонн, то через п'ять років - 4,1 тис. т, в 1875 році - 8 тис. т.
У деяких країнах забороняли використовувати нітрогліцерин, тому динаміт доводилося доставляти під виглядом посуду або скла. Він активно використовувався в гірничодобувній промисловості і при прокладанні залізничних колій.
Винахід Нобеля підштовхнув дослідників до експериментів з нітрогліцерином. З'явилися аналоги динаміту на основі вуглекислої магнезії, деревини з селітрою, деревно-паперової маси з содою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Був першим у світі - відкрили найбільший радіотелескоп
У 1875 році Нобель здогадався змішати нітрогліцерин з колодієм, розчином на основі целюлози. Так він отримав гримучий холодець - желеподібний динаміт, більш безпечний в зберіганні.
Винахід динаміту зробило Нобеля мільйонером. Він помер в 1896 році. Заповів свій спадок для створення фонду, який щорічно вручає Нобелівські премії.
Динаміт активно використовувався аж до середини ХХ століття. Потім на зміну прийшли інші види вибухівки. Сьогодні в обіг вибухових речовин в світі динаміт займає не більше 2%.
Професор Вюрцбурзького університету Вільгельм Конрад Рентген випадково відкрив рентгенівське випромінювання 8 листопада 1895 року. Того вечора він вимкнув світло у лабораторії і помітив у темряві зеленувате світіння - флюоресценцію, що виходила від екрану, покритого кристалами барію. Кристали відреагували на вплив розташованої неподалік електровакуумної трубки. Вона була під високою напругою.
Коментарі