У Китаї клонували приматів. Народилися дві самиці макак. Одній - 6 тижнів. Іншій - 8 тижнів. Дві ідентичні копії з'явилися на світ завдяки методу клонування вівці Доллі.
Використання техніки клонування має перспективи у тваринництві.
"Від будь-якої тварини з цінними продуктивними властивостями можна отримати багато генетичних копій. Є породи корів, які мають високу жирність молока і дають рекордні надої. При статевому розмноженні ці властивості втрачаються. Клоновані тварини матимуть точно такі ж властивості. Це ж стосується розведення свиней чи телят для отримання цінних сортів м'яса", - розповідає Gazeta.ua завідувач відділу генетики клітинних популяцій Інституту молекулярної біології і генетики НАН України Віктор Кунах.
Білоруські науковці кілька років працюють над тим, щоб створити клони трансгенних сільськогосподарських тварин.
"Козам пересаджують людський ген, що перебуває в жіночому молоці. Таке козяче молоко матиме унікальні імунозахисні властивості. Воно ідеально підійде для штучного вигодовування дітей", каже Gazeta.ua Оксана Щербак, завідувач лабораторії біотехнології відтворення Інституту розведення і генетики тварин ім. Михайла Зубця НААН.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уперше клонували приматів – як це вдалося
Клонування тварин має чимало труднощів. Для цього необхідні суттєві затрати. Поки що інвестиції себе не виправдовують, кажуть фахівці.
"Не усі тварини легко клонувати. Найлегше - кролів і свиней. Вони найпластичніші для різних досліджень. З них можна отримати багато біоматеріалу. Крім того, не потрібно довго чекати результату. Тривалість вагітності у кролів триває один місяць. У свиней - три місяці. Тоді як корова виношує телят дев'ять місяців", - каже Оксана Щербак.
Дослідники з Китайської академії наук першими успішно клонували приматів. При попередніх спробах народжувалися близнюки. Ростуть і розвиваються, як народжені природним шляхом тварини. Старшій самиці 8 тижнів. Меншій – 6 тижнів. Клоновані тварини не відрізняються від звичайних. Але вони швидше старіють.
Коментарі