Ексклюзиви
четвер, 17 листопада 2016 09:54

5 студентів, які змінили історію
5

Сьогодні відзначають Міжнародний день студента. Серед студентів завжди великий відсоток людей, які є генераторами змін й ідей.

"Молоді люди завжди мають широкий горизонт бачення світу, не обмежений жодними застереженнями та обмеженнями. Саме тому вони стають рушіями змін y суспільстві. Адже розуміння обережності та перестрахування приходить з віком", – переконує Gazeta.ua проректор з науково-педагогічної роботи Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров.

Портал Gazeta.ua пропонує добірку студентів, які змогли змінити хід історії та внести у світ щось нове.

 

Ян Оплетал

Сьогодні день студента асоціюється з молодістю, романтикою та веселощами. Утім його історія пов'язана з трагічними подіями. Почалася вона під час Другої світової війни в окупованій фашистами Чехословаччині. 28 жовтня 1939-го празькі студенти і викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави. Утім підрозділи окупантів розігнали демонстрацію. Саме тоді й був застрелений студент медичного факультету Ян Оплетал.

Похорони хлопця 15 листопада знову переросли y протести. Десятки демонстрантів були арештовані. 17 листопада гестапівці і есесівці рано вранці оточили студентські гуртожитки. Більше 1200 студентів було арештовано і поміщено в концтабір в Заксенхаузен. Дев'ятьох активістів студентського руху без суду стратили в катівнях празької в'язниці. За наказом Адольфа Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни.

На честь цих подій на Всесвітньому конгресі студентів і був встановлений Міжнародний день студентів. Сьогодні він святкується в багатьох країнах світу. В Україні 17 листопада стали відзначати як День студента з 1999 року згідно з указом президента.

 

Гаврило Принцип

На початку 20 століття гімназії та університети були центрами поширення радикальних настроїв серед молоді. Членом революційного гуртка "Млада Босна" став і Гаврило Принцип. Організація розглядали терор як один з найбільш ефективних методів досягнення своїх цілей.

Так, одного разу їхньою мішенню став спадкоємець престолу Австро-Угорщини, ерцгерцог Франц Фердинанд. Замах призначили на 28 червня червні 1914-го, коли він мав відвідати приєднану до імперії Боснію і Герцеговину. Шість виконавців, озброєні бомбами, повинні були зайняти позиції на шляху руху кортежу ерцгерцога і в потрібний момент підірвати його. Однак двоє студентів не наважилися кинути y кортеж вибухівку. Усе ж третій метнув начинену цвяхами бомбу під колеса автомобіля Фердинанда. Потужний вибух поранив кількох людей у натовпі, але сам герцог не постраждав.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Бідні діти – найщасливіші". Інтерв'ю з письменницею

У розпачі від невдачі Гаврило Принцип пішов y кав'ярню на вулиці Франца Йосипа. Хлопець пив каву y роздумах, як бути далі. Але раптом побачив машину Фердинанда. Через помилку водія кортеж поїхав не y тому напрямку. Поки водій намагався розвернути машину, Гаврило Принцип вихопив револьвер і зробив два постріли. Перша куля смертельно поранила ерцгерцога, друга влучила в живіт його дружині Софії.

Саме вбивство y Сараєво стало безпосереднім приводом до початку Першої світової війни.

 

Марк Цукерберг

Перша зацікавленість в комп'ютерах прокинулася у майбутнього "хакера" y 10 років. Тоді батько подарував йому ПК, на якому продемонстрував синові елементарні і базові елементи мови програмування Atari BASIC. Уже через 2 роки хлопець створив свій перший повноцінний програмний продукт під назвою "ZuckNet". Він дозволив спілкуватися по локальній мережі членам його сім'ї.

Після закінчення початкової школи Цукерберг вступив до престижної школи-пансіону Phillips Exeter Academy. Для своєї дипломної роботи програміст створив унікальну програму розпізнавання музичних смаків користувачів Інтернету Synapse, яку пізніше y нього захотіла викупити компанія Microsoft за 2 мільйони доларів.

Навчаючись y Гарварді, на 2 курсі він створив програму для студентів CourseMatch. На основі цього програмного забезпечення Цукерберг вирішив створити комунікаційний шедевр у вигляді соціальної мережі "Facebook". Вона передбачала розширити спілкування студентів Гарварда по локальній мережі. За лічені дні проект "Facebook" виріс за межі гарвардського кампусу. За рік соціальна мережа полонила мільйон користувачів. A за 4 роки перетворилася в першу соцмережу світу. Сьогодні вона налічує понад мільярд користувачів.

 

Білл Гейтс

Вже з дитинства Білл Гейтс захоплювався комп'ютером. У школі улюбленим предметом для хлопця стало програмування. Саме йому він присвячував практично весь свій вільний час і ще підлітком написав свою першу гру на мові Basic. Хоч це й були прості "хрестики-нулики", але для Білла вони стали відправною точкою в його професійні успіхи.

У старших класах Білл знайомиться з Полом Алленом, який згодом стане його партнером по бізнесу. Вони обоє захоплювалися комп'ютерним програмуванням і ще y школі почали писати платіжні програми для компанії Information Sciences. Вступивши до Гарварду, Гейтс хотів спеціалізуватися у галузі програмного забезпечення. Утім практична сторона справи приваблювала його набагато більше, ніж теорія науки. В університеті він провчився лише два роки. Але саме тут він розпочав роботу над створенням операційних систем.

Після відрахування з університету Білл Гейтс пропонує створити фірму по розробці програмного забезпечення і дає їй назву Microsoft. Першим результатами роботи компанії стала операційна система Microsoft Fortran. У середині 80-x Microsoft випускає систему Windows. Нова програма відрізнялася від усіх попередніх конкурентів графічним дизайном. Так, почалася комп'ютерна ера Windows.

 

"Сидячий протест у Грінсборо"

Це історія чотирьох афроамериканських студентів, які першими розпочали боротьбу за права темношкірих. Усе розпочалося 1 лютого 1960-го року y маленькому американському містечку Грінсборо. Студенти агрокультурного і технічного коледжу Північної Кароліни зайшли у кафе супермаркету Woolworth's випити кави. Однак офіціант відмовся їх обслуговувати колір їхньої шкіри і порадив піти геть.

Утім хлопці вирішили нікуди не йти. Вони продовжили чекати, поки офіціант їх обслужить. Вигнати їх не мали права ні працівники закладу, ні поліцейські. Це було заборонено тодішнім американським законодавством.

Наступного дня до хлопців приєдналися ще вісім темношкірих людини. За кілька днів усередині та зовні Woolworth's зібралося більше трьох сотень афроамериканців. Оскільки ЗМІ широко висвітлювало цю тему, то учасники акції завойовували симпатію американської громадськості. Ця подія викликала неабияке співчуття до темношкірих людей у ключовий період їхньої боротьби за громадські права.

Таким чином процес був запущений. Aкцію підхопили афроамериканці з інших міст, заповнюючи місцеві розважальні заклади. Хвиля протесту була настільки потужною, що практично кожен заклад в США почав обслуговувати усіх відвідувачів однаково. Крім того, був утворений студентський ненасильницький комітет SNCC (the Student Non-Violent Coordinating Committee). Студентський ненасильницький координуючий комітет. A за чотири роки після події був підписаний Civil Rights Act – документ, який скасував расову сегрегацію.

Зараз ви читаєте новину «5 студентів, які змінили історію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 3417
Голосування Якою має бути стипендія в університетах?
  • 830 грн, як зараз
  • як прожитковий мінімум 1228 грн
  • студентам не потрібна стипендія
  • лишити тільки для пільговиків
  • платити тільки відмінникам
Переглянути