19 червня у Європейському містечку, що під аркою Дружби народів, вчили робити сонячні колектори для нагріву води.
Ми хочемо, щоб кожен побачив, що за допомогою енергії сонця можна нагрівати воду та опалювати свою оселю, - каже координатор акції, виконавчий директор Національного екологічного центру України Юрій Урбанський, 40 років. - Це зменшує енергозалежність родин і береже природу від шкоди через спалювання дров, торфу і вугілля.
Поки що їх ставлять лише в приватних будинках, але він хоче зробити експеримент у своїй квартирі і поставити маленький колектор на балконі. Такі водонагрівачі вже працюють у Маневичах Волинської області, у Татарбунарах на Одещині та у Погребищі на Вінниччині.
"Я зробив три такі колектори, - каже Віталій Шрамко, 30 років, з волинського села Копилля. – Один собі, другий – сусідові, третій – кумові. Матеріали — залізо, дерево, скло - обійшлися у 1800 грн. Хочу зберігати ліси і економлю електроенергію".
Троє чоловіків беруть лист металу 2 кв.м і приварюють до нього суцільні металеві труби. Це поглинач тепла. До нього приварюють раму з вологостійкої фанери, пофарбовану у чорний колір. Для труб, через які входить і виходить вода, в рамі прорізують отвори. Простір між поглиначем і рамою заповнюють утеплювачем. Це зменшує втрати тепла. Накривають поглинач двома метровими шматками скла та з'єднують їх силіконом. Скло захищає від продування і притягує сонце. Тому система може працювати і взимку. Ще краще використовувати полікарбонат — скло може побити градом. Два квадрати скла коштують 200 грн, а полікарбонату — 350.
З мідної трубки роблять спіраль і встановлюють у баці. Ретельно ізолюють бак. Виготовляє опорну конструкцію і встановлює на неї колектор. З'єднує систему трубами для холодної і гарячої води.
" Щоб запустити систему, заливаємо в неї 8 літрів води або антифризу. Найкраще брати нетоксичний на основі пропіленгліколю. Бак заповнюємо водопровідною водою. Через 20-30 хвилин рідина у колекторі нагріється від сонця, почне циркулювати в системі і нагрівати воду в баку. Ця вода збирається вгорі і витікає з крану. Холодна вода з водогону чи резервуару надходить у нижню частину баку".
Система ще не окупилася, каже Віталій Шрамко, бо працює лише дев'ять місяців. Але останні два місяці бойлер не вмикає — нагріває достатньо води за допомогою колектора. Вода там циркулює без насоса, бо гаряча підіймається вгору. Коли на колектор світить сонце, вода в баку нагрівається за кілька годин.
"Я вмонтував систему у бойлер. Зняв утеплювач, вставив трубку з теплообмінника. Колектор — надворі, а бойлер — у будинку. Є бойлери з додатковим контуром. Вони дорогі, але там не треба взагалі ні з чим заморочуватись – усе зроблено на заводі".
Коментарі
7