Банки йдуть на поступки боржникам із кредитів. Фінустановам невигідно показувати проблемні кредити. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ.
У Національному банку звітують, що частка прострочених кредитів у банках зросла до 25,3% з початку року. У січні цей показник був на 3,2% менший.
"Допустимий рівень проблемних кредитів - до 10%. Однак, зважаючи на ситуацію у банківській системі, 25% прострочених кредитів - це хороший показник. Банки зараз не зацікавлені переносити кредити до категорії прострочених. Тоді мають показати більші резерви під ці кредити. Їх формують із прибутку, якого у банків зараз немає. Тому навіть ті кредити, де вже зараз немає ніяких платежів, переоформлюють", - говорить Олексій Кущ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як позначиться на українцях відмова від готівки - економіст
За його словами, банки змінюють графіки платежів. Замість щомісячної сплати відсотків пропонують платити їх щоквартально або кожні півроку.
"Деякі банки дозволяють погасити відсотки в кінці терміну позики разом із нею. Ідуть на максимальні поступки, аби не зараховувати кредити до прострочених", - каже Кущ.
Нинішній рівень відсоткових ставок робить кредитування невигідним для бізнесу. Бізнес бере кредити тільки у безвихідній ситуації, аби поповнити обігові кошти. Це - короткострокові позики під 25% річних у середньому.
"Отримати кредити важко. Відсотки кредитів на житло чи автомобіль зараз теж дуже високі. Банки не зацікавлені позичати. Єдиний сектор із позитивною динамікою - споживче кредитування та карткові кредити. Значну частину споживчих кредитів не повертають. У річному вимірі це 36-40% річних. За рахунок високих ставок банки покривають ризики неповернення грошей.
У НБУ пояснили, чому активно купували валюту.
Коментарі