Китай спокушає сусідів Росії фінансовими можливостями.
Таку думку висловив колумніст аналітичного центру Reuters Breakingviews Джейсон Буш.
За його словами, КНР виступила грошовою опорою для Білорусі, давши Мінську аргумент у суперечці з основним кредитором - Кремлем.
Китай також домовився Казахстаном про те, що експортери з Центральної Азії на 60% збільшать поставки газу в КНР по новому трубопроводу. Ця заява стала проблемою для Росії, яка виношувала плани закупівлі дешевого центральноазіатського газу для підтримки цін "Газпрому".
Крім того, під час візиту голови КНР Ху Цзіньтао в Україну були підписані угоди на $ 3,5 млрд.
При цьому переговори з Росією просуваються не так активно - керівникам держав так і не вдалося прийти до угоди про постачання газу в Китай. Цей контракт, розрахований на наступні 30 років, потенційно оцінюють в $ 1 трлн.
Китай і Росія вже кілька років не можуть домовитися про ціну на газ. Москва наполягає на європейські ціни, що відображає віру Кремля у відновлення зростання цін на газовому ринку.
Проте на думку аналітика, у довгостроковій перспективі у Китаю є сильніші аргументи. Традиційні продавці газу, такі як "Газпром", стикаються зі зростаючою конкуренцією з боку постачальників зрідженого природного газу, до яких можуть додатися добувачі сланцевого сировини, що призводить до зниження цін.
Колумніст зазначив, що низка угод з колишніми радянськими республіками свідчить про використання Китаєм зростаючої фінансової потужності в прагненні отримати доступ до природних ресурсів, тоді як Москва не поспішає скористатися вигодами свого положення.
Коментарі
2