За перший квартал 2018 року українці витратили на 3,3% більше, ніж заробили.
За рік доходи населення збільшилися на третину. Становили понад 157 млрд грн. Найбільше зросли доходи пенсіонерів — до 5 тис. грн на людину. Щоправда до них врахували субсидії на оплату комуналки. В опалювальний сезон вони доходили до 1500 грн на місяць, пише "Сегодня".
Українці майже все зароблене витрачають на покупку товарів і послуг. Причому грошей не вистачає. Тому люди використовують заощадження і беруть кредити. Так, за рік на 4,3 млрд грн стало більше валютних кредитів.
"Реальні, тобто з урахуванням інфляції, зарплати зросли за рік майже на 30%. Перш за все заробітки піднялися за рахунок відбілювання зарплат. Але зростання доходів працюючих призвело до подальшого розшарування населення за рівнем доходів. Йдеться про пенсіонерів. Якщо рік тому у тих, хто отримує мінімальну пенсію, на їжу йшло 82% доходів, то тепер — 90%. З майже 12 мільйонів пенсіонерів близько 7 мільйонів мають мінімальну пенсію або трохи вище мінімуму. У підсумку після дворазового підвищення соцстандартів 2017 року їх доходи зросли на 9%, а інфляція становила 13,7%. Тобто за рік більше половини пенсіонерів стали біднішими, незважаючи на осучаснення пенсій та зростання мінімальних виплат", - каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали найвигідніший бізнес
За його словами, після підвищення зарплат працюючі стали більше відкладати на валютні депозити. Адже побоюються девальвації гривні до закладених в держбюджеті 29,3 грн за дол. у середньому за рік.
"Зараз спостерігаються дві тенденції. Перша - споживчі кредити в борг беруть ті, хто займається індивідуальним будівництвом. Так як з початку 2018-го почалося різке подорожчання будматеріалів, і взяти їх в кредит виявляється вигідніше, поки не піднялася ціна. Друга тенденція - все більше людей не дотягують до зарплати через випереджаюче зростання цін на продукти і активно користуються кредитним лімітом по банківських картах", - говорить Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.
Він додав, що восени мінімальна зарплата має зрости близько на 400 грн. Це призведе до подальшого підйому офіційних заробітків і у тих, хто отримує більше мінімуму.
З 1 січня 2018 року в Україні з 3200 грн до 3723 грн зросла мінімальна зарплата. До кінця поточного року мінімальні виплати українців можуть сягнути 4200 грн у місяць. Для цього необхідне зростання економіки і створення нових робочих місць.
Коментарі