понеділок, 25 вересня 2017 09:07

США мають допомогти Путіну зосередитися: чи хоче він вийти з глухого кута

Росію не вдасться примусити робитиме те, чого вона не хоче. Потрібно зробити так, щоби Москва захотіла.

Автор: rian.com.ua
  З липня 2017 року Курт Волкер є спеціальним представником Державного департаменту США з питань України
З липня 2017 року Курт Волкер є спеціальним представником Державного департаменту США з питань України

Про це заявив Курт Волкер, спецпредставник Держдепу США з питань України, в інтерв'ю "Дзеркалу тижня".

Gazeta.ua подає основні тези цієї розмови.

Про Росію

Росія спробувала за допомогою сили залишити Україну у сфері своїх інтересів. Проте вторгнення й окупація призвели до зворотного ефекту.

Кремль намагався створити ще одну Абхазію. Думали, що це їм легко вдасться. Тепер росіяни починають розуміти, що цей сценарій також не спрацьовує. Ми їм демонструємо, що це не вдасться. І з часом усе для них складатиметься ще гірше. З політичної, економічної, безпекової та інформаційної точок зору.

Примусити Росію не можна, обманути — не вдасться, але створити відповідні умови для пошуку розумного рішення — можна

Проте Москва заявляла, що вона підтримує територіальну цілісність України й турбується про захист російськомовного населення. Якщо це так, можна вважати, що є підґрунтя для розмови. Просто треба знайти інший спосіб досягнення цих цілей.

Примусити Росію не можна, обманути — не вдасться, але створити відповідні умови для пошуку розумного рішення — можна.

Про Суркова

Помічник президента Росії Владислав Сурков здавався розумним і просунутим, із цікавим способом мислення. Він справляє враження людини, добре підготовленої технічно й технологічно. Це активний діяч із хорошими зв'язками.
Автор: strana.ua
  Спеціальний представник Державного департаменту США у справах України Курт Волкер (праворуч) 21 серпня у Мінську провів зустріч з помічником президента РФ Владиславом Сурковим. Останній заявив, що Волкер запропонував "свіжі ідеї та новаторські підходи щодо їх реалізації" в рамках Мінського процесу
Спеціальний представник Державного департаменту США у справах України Курт Волкер (праворуч) 21 серпня у Мінську провів зустріч з помічником президента РФ Владиславом Сурковим. Останній заявив, що Волкер запропонував "свіжі ідеї та новаторські підходи щодо їх реалізації" в рамках Мінського процесу

Я не маю змоги напряму переконати президента Путіна, в чому полягають його справжні інтереси. Але Владислав Сурков, який знає Путіна, регулярно контактує з ним, можливо, здатний донести до нього відповідні думки.

Не йдеться про те, щоби переграти Росію чи Суркова. Питання полягає в тому, де ми можемо все таки відшукати точки дотику.

Про Мінські угоди

У 2015-му мінські угоди потрапили до зачарованого кола: політичні та безпекові питання чіплялися одне за одного, і реалізація домовленостей була неможливою. У підсумку, майже три роки нічого не відбувалося.

Я поставив собі за мету підняти цю дискусію на інший рівень. Якщо ми зможемо запропонувати інший спосіб гарантування безпеки, зокрема з допомогою миротворців, тоді можна розраховувати, що російські війська підуть. Отже, з'являться простір і час для здійснення необхідних політичних кроків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У США видали посібник про агресію РФ в Україні

Якби ще в лютому-березні ви запитали будь-кого — американців, французів, німців, у чому полягають цілі перемовного процесу, то отримали б відповідь: припинення вогню, завершення бойових дій. Для мене такі цілі не видаються адекватними, бо це тільки кроки в напрямку досягнення мети. А кінцева мета — це відновлення територіальної цілісності та державного суверенітету України, гарантування безпеки для всіх українських громадян.

Мінські домовленості дозволяють робити дві корисні речі. Зберігають дію санкцій доти, доки угоди не будуть виконані. І допомагають європейцям відігравати важливу роль у процесі врегулювання.

Про вибори в ОРДЛО

Вибори в окремих регіонах Донецької та Луганської областей неможливо провести, доки Україна не отримає необхідного доступу до території.

Якщо буде знайдено прийнятний шлях залучення міжнародних миротворчих сил, тоді з'явиться засіб фізичного контролю території.

Автор: Прес-служба штабу АТО
  Курт Волкер (праворуч) 23 липня 2017 року відвідав зону АТО на Донбасі
Курт Волкер (праворуч) 23 липня 2017 року відвідав зону АТО на Донбасі

Потрібно буде чітко визначити, хто має право проголосувати, як повернути внутрішньо переміщених осіб і дати їм можливість взяти участь у виборах.

І, напевно, це має бути щось більше, ніж одні вибори, ніж одномоментне голосування, це має бути серія виборів.

Про санкції

Канцлер Німеччини Анґела Меркель займає жорстку позицію щодо санкцій проти Росії. Вона зцементувала позицію ЄС. Інші європейські країни, котрі порушують питання зняття санкцій, завжди підкорялися загальному рішенню Європейського Союзу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Приготував два плани: розкрили аферу Путіна з миротворцями на Донбасі

США зайняли рішучу позицію. Тому нам удасться дотриматися спільної жорсткої лінії, спрямованої на повне виконання домовленостей.

Про участь США у "нормандському форматі"

Важливо, щоб Німеччина та Франція залишалися провідними учасниками цього процесу. Берлін і Париж використовують свої можливості, аби обговорювати конкретні деталі: де має проходити лінія припинення вогню; як, коли та куди відводити важке озброєння; як протидіяти загостренню в конкретних гарячих точках тощо.

США можуть сказати Путіну: якщо хочете — ми допоможемо, якщо не хочете — стане гірше

У розв'язанні цих питань участь США, думаю, не додала би нічого. У чому роль Сполучених Штатів була би важливою? В тому, щоби сфокусувати бачення Володимира Путіна на стратегічному вимірі проблеми. Щоб він зосередився на тому, чи хоче він вийти з цього глухого кута.

США можуть сказати Путіну: якщо хочете — ми допоможемо, якщо не хочете — можемо гарантувати, що вам стане гірше.

З липня 2017 року Курт Волкер є спеціальним представником Державного департаменту США з питань України. Координує зусилля Держдепартаменту в питаннях, пов'язаних з врегулюванням російсько-українського конфлікту.

У липні 2017-го Волкер побував на Донбасі. Він заявив, що сході України триває не заморожений конфлікт, а справжня "гаряча війна".

Зараз ви читаєте новину «США мають допомогти Путіну зосередитися: чи хоче він вийти з глухого кута». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 25817
Голосування Чи можливий мир на Донбасі за "формулою Штайнмаєра" (вибори+відведення військ+амністія бойовиків+особливий статус Донбасу)?
  • Так, пора закінчувати війну будь-якими способами
  • Ні, мир буде тільки після перемоги
  • Потрібно далі проводити переговори та залучити до них США
  • Війна в Україні закінчиться тільки після повернення Криму
  • Ваш варіант (у коментарях)
Переглянути