Донбас є тією частиною України, в якій зберіглася спадщина козаків Запорізької Січи.
"Там є суть сучасної української національної свідомості, тобто свідомості України як землі вільної і демократичної, яка відрізняється від самодержавної Росії і аристократичної Польщі", - каже Хіроакі Куромія, американський історик японського походження, автор книг "Свобода і терор на Донбасі: українсько-російське прикордоння у 1870–1990-х роках" та "Зрозуміти Донбас" в інтерв'ю Радіо.Свобода.
Науковець каже, що Донбас уособлює ідеї українського суспільства: багатогранного та багатонаціонального.
"Тут мені хочеться нагадати дуже цікаві спогади Євгена Стахіва(діяч українського підпілля на Донбасі під час Другої світової війни – Gazeta.ua). Він як представник ОУН (М) (друге крило Організації українських націоналістів на чолі з Андрієм Мельником, яке виникло після розколу в 1940 році з ОУН (Б) Степана Бандери – Gazeta.ua) працював нелегально на Донбасі під німецькою окупацією під час Другої світової війни. Він був послідовником інтегрального українського націоналізму Дмитра Донцова (український політик і публіцист, автор політичної платформи ОУН – Gazeta.ua). Але, працюючи на Донбасі, він прийшов до переконання, що "Україна для українців" просто не підходить Донбасу і що "Україна для всіх" – це дуже вдале і демократичне для Донбасу і для України в цілому формулювання. І так він став "демократичним українським націоналістом. Стахів опинився у США після війни, але все своє життя він залишився вдячний Донбасу за те, що він став демократичним націоналістом", - говорить Куромія.
Розмови про російський Донбас почалися після 1918 року. В той час місцеві більшовики Донецько-Криворізьку республіку, Лідер більшовиків Володимир Ленін не хотів цього, тому розпустив їх осередок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Герой Гіві" та безробіття: чим живе Іловайськ сьогодні
Але навіть після їх втручання жителі цієї території продовжували вважати себе українцями.
"Так, є в Україні забобони, що Донбас неукраїнський, але це неправда. Я думаю, важливо заявити, що Донбас був завжди українським. Це не означає, що Донбас завжди був задоволений Києвом, є невдоволення, звичайно. Але чому Віктор Янукович став президентом? Він же став президентом України – і Донбасу як частини України! Це трохи парадоксально, але навіть Янукович вважав себе українцем", - каже він.
Для повернення цих людей та території Україна має стати сильнішою та більш привабливою на фоні РФ.
"Я думаю, що Донбас представляє Україну в концентрованій формі. Багато мов, багато національностей, багато ідей, просто важко управляти всім цим. В такому сенсі Донбас є центром теперішньої України. І якщо ви зможете в цьому плані управляти Донбасом, то управляти Україною буде набагато легше. В такому сенсі, я думаю, Донбас дуже важливий Україні. Я думаю, що Київ і український народ зможуть впоратися з цими завданнями", - говорить науковець.
Більшість жителів непідконтрольної Києву частини Донецької та Луганської областей вважають територію ОРДЛО українською.
54,5% жителів Донбасу вважають окуповані території Донецької та Луганської областей частиною України. З них 31% людей хоче, щоб території мали автономний статус у складі України, а 23,5% бажають повернутися до складу України без змін, повідомляють фахівці берлінського Центру східноєвропейських і міжнародних досліджень (ZOiS).
Коментарі