3 українські фільми найбільше чекає цього року колишній голова Держкіно Пилип Іллєнко.
Про це він розповів Gazeta.ua.
"Толока", реж. Михайло Іллєнко
Прем'єра – 12 березня
"У фільму вже був тур прифронтовою територією. Там, де нема кінотеатрів. Описати "Толоку" складно, картина несподівана. Охопила 400 років української минувшини. Але не є історичною стрічкою, як це розуміють у кіно. Складно визначити її жанрову приналежність. Це українські "100 років самотності". При цьому "Толока" актуальна своїми меседжами. І надзвичайно оптимістичний фільм.
У Тараса Шевченка є балада про те, як у Катерину закохалися троє козаків. Вона пообіцяла стати дружиною тому, хто визволить із полону її брата. Двоє козаків загинули, намагаючись виконати умову. Третій врятував брата – але той Катерині виявився коханим.
Фінал поезії відсувається надовго – чекати Катерині доведеться не одне століття, не старіючи та не втрачаючи надії. Ця розповідь пролітає крізь історію України, відтворює її драматичні та героїчні епізоди. Кожне випробування руйнує й хату Катерини. Але вона вперто, як і сотні поколінь українців, знову й знову піднімає її з руїн. Вік української хати короткий – від війни до війни. Якби не толока, не було б де й зустріти коханого. Але жодна хата в Україні ніколи не була "скраю". Дія стрічки триває до наших часів. Побачимо татар, Івана Мазепу, батька Махна, Голодомор, гітлерівців, затоплені села, Чорнобиль, АТО. Живемо в епоху постмодернізму. У творчості він диктує прийоми, що апелюють до культурного досвіду глядача. Тому цей фільм цікавий буде саме українцям. У "Толоці" архетипи, символи легко впізнаємо і зчитуємо, бо в цьому соціокультурному борщі варимося все життя".
"Екс", реж. Сергій Лисенко
Прем'єра – 23 січня
"1932 року члени націоналістичної Української військової організації спланували пограбувати поштове відділення в містечку Городок на Львівщині. Гроші збиралися витратити на розвиток антипольського повстанського руху. Операцію назвали "Екс" – від "експропріація". Її учасників заарештували і стратили. Сценарій створили на основі реальних подій. Круте кіно, майже вестерн. Тільки замість ковбоїв – українські націоналісти".
"Черкаси", реж. Тимур Ященко
Прем'єра – 27 лютого
"У березні 2014-го тральщик "Черкаси" зі ще 12 українськими кораблями росіяни заблокували на озері Донузлав у Чорноморському районі Криму. Екіпаж чинив опір три тижні. "Зелені чоловічки" штурмували "Черкаси" з катерів і бойових вертольотів.
Під час роботи над цим проєктом мені вдалося познайомитися з командиром корабля – капітаном другого рангу Юрієм Федашем. Він служить в Одесі начальником відділу бойової підготовки Військово-Морських сил. Це підсилило враження від фільму.
Одну з ролей зіграв колишній матрос тральщика Михайло Воскобойник".
Повне інтерв'ю з Пилипом Іллєнком читайте в журналі "Країна" від 16 січня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без свого кінематографа Україна не буде успішною - Пилип Іллєнко
Пилип Іллєнко п'ять років очолював Державне агентство України з питань кіно - із серпня 2014-го до серпня 2019-го. За час його каденції створили 173 фільми, з них 67 – ігрові повнометражні. 2013‑го в кінотеатрах крутили 12 українських стрічок, торік – 35. Касові збори українських картин збільшились із 17 млн грн за 2014-й до 198 млн грн за 2018 рік.
Коментарі