Дві роботи "українського Мікеланжело" Йоана Георга Пінзеля можуть не потрапити на виставку до Лувру.
Жителі міста Бучач на Тернопільшині не віддали на реставрацію Дияконські ворота із церкви святої Покрови, а мешканці села Рукомиш біля Бучача - фігуру святого Онуфрія з місцевого храму.
Мешканці Бучача спеціально збиралися на загальні збори, щоб висловити свою позицію. У результаті написали два відкриті листи. Один зі зверненням до голови обласної ради та губернатора краю, інший – до президента.
"Сьогодні ви посягнули на намолені святині з бучацьких храмів без згоди бучацької громади і дозволяєте вивезти за територію держави Україна", - йдеться у зверненні до обласної влади.
Бучачани наголошують, що у листі міністра культури Кулиняка до Хоптяна не вказано, ні того, в який конкретно музей Лувру потраплять роботи Пінзеля після реставрації, ні дати закриття виставки, ні хто бере відповідальність за транспортування та повернення цих скульптур до Бучача. При цьому люди нагадують, що 9 із 10 робіт, які відібрані для експозиції у Франції, належать храмам цього західноукраїнського містечка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Роботи українського Мікеланджело покажуть у Луврі
А в листі до президента мешканці райцентру просять зупинити "розкрадання наших храмів", вивезення за межі країни робіт Пінзеля.
Як розповів Gazeta.ua Іван Леськів, сільський голова Заривинецької сільської ради, до якої входить Рукомиш, збори громади пройшли мирно.
"Справді, приїжджали до нас представники зі Львівської галереї мистецтв та з реставраційного центру з Києва. Питали в людей, чи дозволять забрати фігуру святого Онуфрія на реставрацію – бо ж потім треба буде до Лувру на виставку її передавати. Дві книжки про те, як скульптури реставрують, залишили", - розказав Леськів.
Дозвіл на вивіз скульптури мала дати громада села. Однак люди відмовили.
"Уся громада зійшлася до церкви. Люди були категорично проти. Сказали, що не віддадуть фігуру Онуфрія. І непогано би було її відреставрувати. Але боїмося, що як зараз заберуть скульптуру, то потім у сільську церкву її вже ніхто не поверне. Он у кінці 90-х так із Бучача роботи Пінзеля на виставку до Львова забрали. Їх після того на місце не віддали. Хоч теж обіцяли", - зазначив сільський голова.
Коментарі
1