Відразу після прем'єри у Києві у 31 січня у львівському кінопалаці відбулась прем'єра фільму "Крути 1918". Презентувати фільм приїхала уся знімальна група разом із акторами. Подивитися стрічку запросили військових, ветеранів війни та усіх акторів, які брали участь у зйомках.
Стрічка "Крути 1918" присвячена трагічній для України події – 100-річчю бою під Крутами, де близько 400 студентів і юнкерів протистояли 4-тис. червоногвардійській армії та зазнали втрат.
За сюжетом, 2 братів, Андрій (Євген Ламах) і Олекса - (Андрій Федінчик) закохані в подругу дитинства Софію (Надія Коверська). Більшовики підступають до Києва, УНР обороняється. Молоді люди змушені розлучитися. Андрій Савицький із товаришами їде захищати Крути. Олекса виконує завдання батька-генерала. У фільмі є історичні персонажі - Симон Петлюра - грає Дмитро Ступка, Михайло Грушевський - Сергій Дзялик, Аверкій Гончаренко - Олексій Тритенко, Михайло Муравйов (Віталій Салій). У цілому, за словами режисера, у зйомках було задіяно близько 1,5 тис. людей, у тому числі 150 бійців Національної гвардії України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Крути були перемогою українців
Проект цього художнього фільму, який на етапі розробки називався "Крути 1918. Захист", став одним із переможців 9 конкурсного відбору Держкіно у сесії ігрових тематичних фільмів.
Виконавиця головної жіночої ролі Надія Коверська, каже, що її Софія – збірний образ усіх українських дівчат, які жили на початку ХХ ст.
Зйомки стрічки "Крути 1918" відбувалися в Києві та Київській області, а також у Межигір'ї (резиденції колишнього президента Януковича), де було відтворено французькі локації (репортаж зі знімального майданчику дивіться на "Відеотеці"). Станцію Крути, що розташована в Чернігівській області, знімали в селі Сигнаївка на Черкащині. У зйомках було задіяли близько 2 тис. одиниць зброї.
Більшість зйомок відбувалася на вулиці в жовтні-грудні 2017-го, а знімальні зміни могли тривати близько 12 год.
"Було насправді дуже холодно. Сльози замерзали на обличчі. Найважче - сцени боїв у полі. Температура було -20 а то і більше. А ми - у костюмах - пальтах, валянках, із холодною зброєю в руках. Але вдалося відтворити усе, що було тоді - 100 років тому була така сама люта зима, але це вже було не кіно а справжнє життя", - каже Євген Ламах.
Бюджет фільму склав 52 млн грн, половину виділили Держкіно. У широкий кінопрокат стрічка вийде 7 лютого 2019-го.
Пам'ять про Крути повернулася в Україну з відновленням незалежності 1991-го. Але протягом 2 десятиліть бій згадували як поразку. Оборонці станції загинули. Більшовики продовжили наступ на Київ. Для більшої драматизації суттєво завищували кількість українських втрат. Понижували вік бійців, їхні військові навички.
Коментарі