20 жовтня у Києві відкрився 37-й Міжнародний кінофестиваль "Молодість". На ньому покажуть 400 фільмів. У конкурсній програмі є шість українських стрічок.
— Це мало, — каже арт-директор фестивалю Андрій Халпахчі, 57 років. — Але я наполягав не включати до програми наше кіно. Бо коли стрічка дуже слабка, її показ на "Молодості" — ведмежа послуга для країни. Кілька українських режисерів через це вже зі мною не розмовляють.
Халпахчі зазначає, що цього року на організацію фестивалю пішло близько $1 млн. Зокрема Міністерство культури перерахувало 1 млн 200 тис. грн.
— Насправді це дуже маленький бюджет, — зауважує він. — Московський фестиваль коштує приблизно 10 мільйонів євро, сочинський "Кінотавр" — 4-5 мільйонів доларів, Берлінський фестиваль — 8 мільйонів євро.
Раніше на "Молодість" можна було потрапити за запрошеннями. Цього разу квитки продавали в касах палацу "Україна".
— Кто здесь будет оценивать кино? Ты посмотри на эту шелупонь! — каже своєму знайомому актор Сергій Маковецький, 49 років. Він картинно дістає сонцезахисні окуляри, надягає їх і йде в партер. Маковецький — колишній киянин. Фільми за його участю "Душка" і "12" висунуть цього року на здобуття премії "Оскар".
Чекають на Віктора Ющенка. Він — почесний президент "Молодості". На вході стоять шість металошукачів.
— Уважаемый, уберите от моего лица свой зад, — просить фотографа російський актор Ігор Письменний, 41 рік. Той не реагує. Письменний бубонить під ніс: "Урод", — і неохоче сідає в крісло.
Президент Віктор Ющенко, 53 роки, виступає 15 хв., потім вручає класикові іранського кіно, режисеру Могсену Магмальбафу приз "Скіфський олень" за внесок у кіномистецтво. Магмальбаф зняв 14 фільмів. Вони заборонені на його батьківщині за критику релігійного фанатизму. У стрічці "Кандагар" Могсен у головній ролі зняв терориста, якого розшукували американські спецслужби.
Актори столичного театру "Дах" показують уривки з вистав "Король Лір" і "Макбет". Коли лаштунки закриваються, на сцену виходить Андрій Халпахчі.
— Шановне панство, — звертається він, але зала регоче. Бо актор "Даху" Дмитро Ілляшенко в костюмі Макбета намагається непомітно прошмигнути за сцену. Довго шукає вхід, не знаходить і пролазить під завісою навпочіпки. Халпахчі червоніє. Запрошує на сцену знімальну групу фільму "Душка".
Кто здесь будет оценивать кино? Ты посмотри на эту шелупонь!
Це — стрічка голландського режисера Йоса Стеллінґа про сценариста з Голландії, до якого приїжджає шанувальник із Києва на прізвисько Душка. Киянина зіграв Сергій Маковецький, а епізодичну роль матері Душки — телеведуча Руслана Писанка, 42 роки. Стеллінґ шукає на сцені свою перекладачку, навіть зазирає за лаштунки. Йому допомагає вся знімальна група. Зала регоче, бо перекладачка виходить з партеру разом із Писанкою. Тій подарували оберемок рожевих троянд. Телеведуча закидає квіти на плече, як гвинтівку. Хтось кричить: "Руслана, ты — лучшая!". Писанка звертається російською. А от Сергій Маковецький заявив, що "пішов у бібліотеку, взяв букваря та вивчив вашу мову".
— Я бажаю Україні щастя, — каже актор. — Росії — теж. Я — киянин, але живу в Москві. Засланий козачок. Українець за паспортом і душею, але росіянин — по життю.
Після перегляду фільму "Душка" президент цілує руку виконавиці головної ролі Сильвії Гукс.
— Але більше мені сподобалася гра Сергія Маковецького, — зізнається "ГПУ" Віктор Ющенко. — Це сюрреалізм фантастичний. Дуже психологічна роль, її можна читати вздовж і впоперек. Є від чого отримати задоволення. Своїм друзям я радив би піти на це кіно.
Коли ви востаннє дивилися якийсь фільм?
— У довге відрядження завжди беру чотири-п"ять фільмів, дивлюся їх у літаку. Кілька днів тому переглянув документальний серіал "Собор на крові" Ігоря Кобріна.
Коли востаннє ходили в кіно з дружиною?
— Не пам"ятаю, — зізнається президент.
— Торік на "Молодості", напевно, — підказує Вікторові Андрійовичу дружина Катерина Ющенко.
"Молодість" триватиме до 28 жовтня. Фільми фестивалю показують у столичних кінотеатрах "Київська Русь", "Україна", "Жовтень" і кінотеатрі торговельного центру "Комод". Закриють фестиваль у палаці "Україна".
Коментарі