У вівторок відсвяткували 15-річчя діяльності та 25-річчя з дня створення столичного виставкового центру Український дім. За цей час у ньому відбулося півтори тисячі виставок, які відвідало майже 2 млн осіб.
— Насправді ювілей Українського дому був ще торік, — розповідає його директорка Наталія Заболотна, 33 роки. — Але тоді цю дату ми не могли відзначити, бо мали купу виставок й усі зали були заброньовані.
До Заболотної підходить перший президент України Леонід Кравчук, 74 роки. Дарує квіти й цілує в щоку.
— Хотіли збудувати на цьому місці театр, але Москва не дозволила б цього зробити, — згадує Кравчук. — Із вищим керівництвом необхідно було погоджувати всі проекти нових будівель. На цю споруду ми використали майже 12 мільйонів карбованців. На театр таких коштів не виділили б, а от на музей Леніна одразу погодилися дати. Для його будівництва довелося знести частину парку Володимирська гірка. Тому кияни перші роки недолюблювали цей будинок.
Музей Леніна в цій будівлі проіснував майже 10 років.
— Експозиція була слабкою. Ми мали небагато експонатів, — ділиться 57-річна Ніна Шийко, працівниця виставкового дому. — У нас був стілець, на якому сидів Ленін, і канапа, де відпочивав. Правда, це лише копії справжніх меблів, які зберігають у Москві. У 1990-х усі експонати знесли в підвали Українського дому. Зняли бюст Леніна, який висів у холі, й повісили великий годинник.
Кілька років тому президент Віктор Ющенко видав указ про те, що слід "внести в Український дім український дух".
— Тоді оголосили всеукраїнський конкурс на розбудову Українського дому, — згадує Наталія Заболотна. — Розглянули багато проектів. Одні пропонували змінити форму будівлі — зробити у вигляді писанки, інші — посадити на дах коней, ще хтось — розмалювати на кшталт вишиванки. Але ми все відкинули. Вирішили, що краще витрачати кошти на культурні заходи, аніж на безсенсові реконструкції.
На святкування прийшов актор 48-річний Володимир Горянський із дружиною Ларисою.
— Уперше побував в Українському домі, коли тут був музей Леніна, — розповідає. — Експозиція мене не цікавила, хотів подивитися на доволі нестандартну для радянської архітектури споруду. Мені здається, що тоді люди приходили сюди, лише щоб подивитися на будинок.
Горянський бере келих білого вина в офіціанта, потому починає роздивлятися картини Марії Приймаченко. 150 полотен української народної художниці, що померла 1997-го у віці 89 років, вивісили на першому поверсі. Їх надали київські колекціонери — скульптор Олег Пінчук, бізнесмен Ігор Воронов, "бютівець" Богдан Губський і міністр культури Василь Вовкун.
— Це найбільша виставка картин Марії Приймаченко, — розповідає Наталія Заболотна. — Вирішили на ювілеї Українського дому показати полотна художниці, роботи якої просякнуті українськістю. Ідею подав Олег Пінчук декілька тижнів тому. Я відразу сіла обдзвонювати наших колекціонерів і домовлятися про надання картин.
— Я дав аж 26 картин Марії Приймаченко, — розказує Олег Пінчук, 46 років. —На них намальовано казкових звірів, птахів і квіти. Ці роботи художниця створювала в 1960-х. Купив їх наприкінці 1980-х за смішні гроші. Нині вони коштують не один десяток тисяч доларів. Свої картини Приймаченко дарувала родичам, друзям. Ті не знали їхньої цінності й могли спалити у грубі чи застелити ними калюжі у дворі.
Виставка триватиме до 20 квітня. Вхід вільний.
Коментарі
1