— Для розвитку українського суспільства нинішні драматичні події потребують художнього осмислення. А сміх найкраще допомагає подолати соціальні травми і стереотипи, — каже режисер Володимир Тихий, 49 років. Завершив знімати фільм "Наші котики, або Як ми полюбили лопати в умовах тимчасової антитерористичної операції з елементами воєнного стану". Це воєнна комедія про бійців-добровольців на Донбасі.
— На пострадянському просторі мало гумористичних стрічок про війну. Та багато учасників про бойові дії на Донбасі пишуть в цьому жанрі. Акцентують увагу, що боротьба за Україну обламала плани ворога, — продовжує Тихий. — З усією країною мало статися те саме, що із Кримом. Небоєздатна армія, деморалізовані внутрішні сили. Супротивник не передбачав опору. Тоді добровольці взяли ініціативу в руки. Це спрацювало на об'єднання. Агресору дали по зубах.
Четверо чоловіків — актор, інженер, футбольний тренер і бізнесмен — ідуть добровольцями на фронт. Не мають військового досвіду. Командування відправляє їх на найглухішу позицію, за сюжетом стрічки "Наші котики".
— Дія фільму відбувається восени 2014-го — коли добробати відігравали головну роль на передовій. Наші герої стикаються з незнайомими досі ситуаціями, долають стереотипи — на цьому й будується гумор.
Одну з головних ролей виконує 40-річний Дмитро Тубольцев. Зіграв актора на позивний "Літо", фактично себе. Із 2001 року до 2015-го працював у київському "Молодому театрі". Пішов добровольцем в АТО, брав участь у боях за Піски.
Де брали матеріал?
— Фільм оснований на розповідях бійців добровольчих батальйонів і Збройних сил. Спілкувалися, коли їздив у зону АТО, і тут — у Києві. Вони надсилали багато відео, записаних на телефони. Зберігають позитив, попри жахи війни. Перебування на передовій — це стан постійного стресу. Єдиний спосіб боротися з ним — іронічно ставитися до ситуації.
Як з'явився задум стрічки?
— 2015 року в інтернеті ми випустили міні-серіал "Бліндаж" із трьох серій по три-шість хвилин. Це були новели про пригоди трьох воїнів АТО під час бойових чергувань. Проект мав успіх. Флешки з цими історіями гуляли на передовій.
Коли працювали над серіалом, зрозуміли, що з цього може вийти потужне кіно. Купа ідей, персонажів, характерів. Історії цих людей треба було знімати для великого екрану.
Чи доречний гумор, коли йдеться про війну?
— Це дискусійне питання. Хтось говорить про гумор і уявляє "95-й квартал", який використовує радянські стереотипи про українців. Я ж уявляю козаків, які сміються смерті в обличчя.
Нам про війну розказували в такому форматі: що більше "мрамору", то правильніше. У фільмах показували неправду — придумані подвиги видавали за справжні. Велич була репресивною.
Іронічне ставлення до проблем дає можливість позбутися комплексів. Над проблемами треба не сумувати, а розв'язувати їх. Це краще, ніж мовчати, молитися й переживати.
Прем'єра воєнної комедії "Наші котики" запланована на листопад.
Коментарі